Det kan betyde en afgørende forskel for udsatte børn, hvis de kommer i daginstitution – men det gør mange af dem ikke. I Københavns Kommune er det cirka 700 socialt udsatte børn, der ikke kommer i institution, skriver Politiken, og det er ærgerligt, for det pædagogiske personale og samværet med andre børn kan gøre en stor forskel for børnene. »Men det skal forældrene jo vide, ellers bruger de dem ikke. Kommunen bør bruge sundhedsplejerskerne til at motivere forældrene til at tage imod tilbuddet om daginstitution,« siger...

Ny efteruddannelse skal klæde sundhedsplejersker på til at hjælpe sårbare familier Formand for sundhedsplejerskerne Susanne Lücke er blandt de første, der har taget en ny efteruddannelse med fokus på barnets første 1.000 dage i en sårbar familier. Udover at give hende ny viden, har det også gjort det muligt at udvikle en idé fra teori til praksis i hjemkommunen Tønder.
Skriv en kommentarSygeplejersker diskuterede det nære sundhedsvæsen Dansk Sygeplejeråd satte for nylig 25 kommunalt ansatte sygeplejersker stævne for at diskutere, hvad der skal fylde siderne i det udspil omkring det nære sundhedsvæsen, som organisationen snart barsler med.
Skriv en kommentar
Sundhedskonference i udsatte unges tegn Hele formiddagens program på KL’s årlige sundhedskonference er dedikeret til udsatte unge, og hvordan kommunerne bedst gør en indsats for at sikre, at de bliver inkluderet i samfundet.
Skriv en kommentar
Børn med kroniske sygdomme skal støttes bedre i skolen Skolebørn med kronisk sygdom og deres lærere har brug for langt mere støtte, end tilfældet er nu. Derfor har Danske Patienter allieret sig med tre kommuner, der tester projektet ‘Skole for mig’.
Skriv en kommentar
Nordsjællandske barselsforløb finder den røde tråd Med projektet ‘Rød tråd’ har Nordsjællands Hospital og Furesø Kommune skabt organisatorisk og fagligt fælles fodslag omkring fødsels - og barselsforløb.
Skriv en kommentarMarkant flere underretninger fra kommunale tandplejer Kommunale tandlæger og tandplejere har fået øjnene op for deres vigtige rolle i forhold til at spotte overgreb og omsorgssvigt.
Skriv en kommentarSmåbørns sundhed under lup En gruppe forskere har for første gang fået indblik i en lang række journaler fra kommunale sundhedsplejersker, og dermed et grundigt indblik i sundheden blandt de yngste i samfundet.
Skriv en kommentarFaaborg-Midtfyn tilbyder forebyggende besøg til børnefamilier Børnefamilier med 3-4 årige børn i Faaborg-Midtfyn Kommune får alle tilbudt en sundhedsfremmende samtale med en kommunal sundhedsplejerske. Målet er bl.a. at forebygge overvægt.
Skriv en kommentarTidlige besøg af sundhedsplejerske forhindrer genindlæggelser For første gang i mange år er antallet af nyfødte børn, der bliver genindlagt, faldet. Æren tilfalder ifølge Sundhedsministeriet de kommunale sundhedsplejersker, der nu kommer tidligere på besøg i nybagte familier.
Skriv en kommentar
På OUH har et mobilt team forsøgt at knække koden for svær anoreksi: For 20-årige Line har det gjort en kæmpe forskel I en forsøgsperiode på tre år kører sygeplejersker fra OUH ud i Region Syddanmark for at hjælpe patienter med svær anoreksi i eget hjem. Det er ressourcekrævende, og patienterne er få. Men for 20-årige Line Schmidt har det betydet, at hun for første gang har fået det bedre.
Skriv en kommentar
Kæmpe potentiale for at forebygge demens i Danmark Op imod en tredjedel af alle tilfælde af demens i Danmark kan forebygges ved at sætte ind på 12 områder, viser ny forskning. Særligt indsatser for at få folk til at bevæge sig mere, reducere hypertension, reducere overvægt og korrigere høretab har potentialet til virkelig at batte, siger forsker.
Skriv en kommentar