Sygeplejersker diskuterede det nære sundhedsvæsen Dansk Sygeplejeråd satte for nylig 25 kommunalt ansatte sygeplejersker stævne for at diskutere, hvad der skal fylde siderne i det udspil omkring det nære sundhedsvæsen, som organisationen snart barsler med.

»Det, vores medlemmer i kommunerne oplever er, at det ikke er borgere, der kommer hjem fra hospitalet, men patienter, der skal ud i eget hjem. Og det er helt afgørende for os at få klarhed over, hvilke opgaver kommunen kan og skal påtage sig i den forbindelse og hvilke faggrupper, der skal løse dem,« siger Signel Hagel Andersen, der er næstformand i DSR’s Kreds Hovedstaden. Hun var for nylig moderator for 25 hjemmesygeplejersker, der mødtes til workshops og diskussion. Målet...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.