Sygeplejersker diskuterede det nære sundhedsvæsen Dansk Sygeplejeråd satte for nylig 25 kommunalt ansatte sygeplejersker stævne for at diskutere, hvad der skal fylde siderne i det udspil omkring det nære sundhedsvæsen, som organisationen snart barsler med.

»Det, vores medlemmer i kommunerne oplever er, at det ikke er borgere, der kommer hjem fra hospitalet, men patienter, der skal ud i eget hjem. Og det er helt afgørende for os at få klarhed over, hvilke opgaver kommunen kan og skal påtage sig i den forbindelse og hvilke faggrupper, der skal løse dem,« siger Signel Hagel Andersen, der er næstformand i DSR’s Kreds Hovedstaden. Hun var for nylig moderator for 25 hjemmesygeplejersker, der mødtes til workshops og diskussion. Målet...

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Prøv Kommunal Sundhed gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få fri digital adgang til alle artikler på Kommunal Sundhed i fire uger. Du modtager også vores nyhedsbrev tirsdag og torsdag, med de seneste nyheder og historier fra det nære sundhedsvæsen. Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.


Allerede bruger? Log ind