Styrelsen for Patientsikkerhed modtog sidste år 2.000 indberetninger om fejl med medicinske plastre. Det skriver Fagbladet FOA. Langt de fleste fejl blev begået i ældreplejen. 1.600 ud af de 2.000 fejl skete i plejeboliger, hjemmeplejen eller i hjemmesygeplejen i 2015. De mange indberetninger gør fejl med medicinske plastre til én af de mest udbredte medicinfejl i det danske sundhedsvæsen. Problemerne med de medicinske plastre opstår oftest, når plasteret skal skiftes: Personalet glemmer at påsætte et nyt plaster, glemmer at fjerne...
Farvel til faste plejehjemstilsyn vækker bekymring Regeringens nye risikobaserede tilsyn skal bl.a. finansieres ved at droppe faste tilsyn på plejehjem. En dårlig idé siger flere, der frygter for betydningen af at miste den faglige sparring, de faste tilsyn medførte.
Skriv en kommentar
Bred aftale gør tilsyn med plejecentre ‘risikobaseret’ Tilsyn med plejehjem vil ikke længere være en tilbagevendende begivenhed, efter et flertal på Christiansborg har besluttet, at målrette tilsynet efter steder, hvor der er problemer.
Skriv en kommentar
Plejehjem slås fortsat med basale opgaver Mere end hvert andet plejehjem har problemer med at leve op til helt basale krav til sundhedsfaglig dokumentation, viser ny tilsynsrapport.
Skriv en kommentar
Ny kampagne: Sådan håndterer du nej tak til genoplivning En kampagne skal lære om håndteringen af de nye regler for fravalg af genoplivningsforsøg.
Skriv en kommentar
Plejehjem får ophævet alle påbud efter målrettet indsats Styrelsen for Patientsikkerhed har ophævet alle påbud på plejehjemmet Svanepunktet i Furesø Kommune. Efter en målrettet indsats har plejehjemmet nu opfyldt alle målepunkter, og de sundhedsmæssige forhold er igen bragt i orden.
Skriv en kommentar
STPS-direktør deler ikke lægernes modvilje mod forbeholdt virksomhedsområde for sygeplejersker Læger og sygeplejersker er stadig uenige, om sygeplejersker skal have et forbeholdt virksomhedsområde. Lægeforeningen peger på problemer for patientsikkerheden og risiko for unødvendigt ekstraarbejde for læger. Direktøren for Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS) forstår ikke postyret.
1 kommentar
Forskere kortlægger medicineringsfejl i sundhedsvæsenet Fra 2014 til 2018 blev der indrapporteret omkring 480.000 medicinrelaterede utilsigtede hændelser til Dansk Patientsikkerhedsdatabase. Forskere har gennemgået tallene og blandt andet identificeret, hvor mange gange det har ledt til alvorlige konsekvenser for patienter, og hvilke lægemidler der typisk er involveret.
Skriv en kommentar
Sygehusene får også mulighed for samlerapportering I kommunerne har man haft stor succes med samlerapportering. Nu vil et nyt it-system gøre det muligt for regionerne at benytte samme praksis.
Skriv en kommentar
Kommune gav farlig instruks til plejecentre Et tilsynsbesøg fra Styrelsen for Patientsikkerhed viste, at Brønderslev Kommune havde udstedt en instruks til kommunens plejecentre og behandlingssteder, der kunne have bragt beboere i livsfare, hvis den var blevet fulgt.
Skriv en kommentar
Plejeområdet har problemer med patientsikkerheden Især medicinfejl skaber problemer for patientsikkerheden på plejeområde. Ved 40 pct. at Styrelsen for Patientsikkerheds tilsyn på plejeområdet fra 2020 og 2021 var der alvorlige brister i patientsikkerheden.
Skriv en kommentar