Et flertal af danskere foretrækker, at legepladser, fodboldstadions og forlystelsesparker bliver røgfrie.

Ny analyse: Danskere støtter røgfrie udeområder Danskerne har vænnet sig til ikke at ryge indendørs, og nu er turen kommet til at diskuterer røgfrie udeområder, mener forebyggelseschef i Kræftens Bekæmpelse i kølvandet på ny analyse af danskernes holdning til røgfrie udeområder.

Offentlige legepladser og idrætsanlæg bør være røgfri, selvom de er udendørs. Det mener tre ud af fire danskere, viser en analyse, som Kantar Gallup har lavet for TrygFonden, Kræftens Bekæmpelse og Hjerteforeningen. Ligeledes står busstoppesteder og forlystelsesparker også højt på danskernes ønskeliste over røgfri udeområder. Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse. »Vores holdning til, hvor der kan ryges, ændrer sig. I øjeblikket endda ret hastigt. Vi har vænnet os til, at vi ikke ryger indendørs. Nu er turen kommet...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få fri digital adgang til alle artikler på Kommunal Sundhed i fire uger. Du modtager også vores nyhedsbrev tirsdag og torsdag, med de seneste nyheder og historier fra det nære sundhedsvæsen. Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.