De praktiserende læger, der tager på flest hjemmebesøg, tager hjem til deres patienter næsten syv gange så ofte som de praktiserende læger, der tager på færrest hjemmebesøg. Og forskellen har stor betydning for, om dødsyge kræftpatienter får mulighed for at dø i eget hjem. Kræftpatienter tilknyttet en praktiserende læge, der sjældent tager på hjemmebesøg, oplever således flere indlæggelsesdage og får sjældnere mulighed for at dø hjemme, hvilket er et stort ønske for mange patienter. Det fremgår af resultaterne af en undersøgelse, som...

Kræftens Bekæmpelse ønsker bedre sektorovergange for kræftpatienter Der er behov for bedre sammenhæng mellem de forskellige sektorer, lyder det fra Kræftens Bekæmpelse. Derfor har foreningen offentliggjort 10 anbefalinger til Sundhedsstrukturkommisionen.
Skriv en kommentar
Professor bytter forskningsarbejdet ud med kommunal hverdag I tre måneder skal professor Thomas Maribo arbejde i hjerteteamet i Aarhus Kommune for at få hverdagen i klinisk praksis under huden. Dette skal åbne for fremtidig forskning i det kommunale sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Sygeplejersker i almen praksis kan hjælpe pårørende til alvorligt syge Et projekt i almen praksis i Region Midtjylland tyder på stor opbakning til hjælp til pårørende i forbindelse med alvorlig sygdom hos nærtstående.
Skriv en kommentar
Videomøde på tværs af sektorer åbner for ny samtale om borgeren Sygehus, kommune, egen læge og patient har i et forskningsprojekt holdt et fælles møde om patientens forløb. Ved at samle faglighederne kommer der et nyt syn på patienten, og kvaliteten hæves, siger forsker bag projektet.
Skriv en kommentarForskere skal finde løsninger på stort frafald på SOSU-uddannelser Fremtidens ældrepleje mangler arbejdskraft. Trods kommuners understøttende initiativer blandt immigranter til sosu-uddannelser er der fortsat frafald på 50 pct. To forskere fra Aarhus Universitet skal undersøge, hvor det går galt, og hvad løsningerne kan være.
Skriv en kommentar
Nyt forskningsprojekt skal undersøge én indgang for socialt udsatte til sundhedsvæsenet Lektor Viola Burau og postdoc Michael Fehsenfeld mener, at det er helt centralt, at socialt udsatte får lettere adgang til sundhedsvæsenet. Hvordan skal de undersøge i nyt forskningsprojekt.
Skriv en kommentar
Ny professor sætter fokus på sygeplejersker i ældreplejen Forskningen i det kommunale sundhedsvæsen har ikke fulgt med det stigende antal opgaver, og det undrer ny professor i sygepleje Annelise Norlyk. Hun er glad for, at hun med sin forskning kan understøtte sygeplejersker i kommunerne.
Skriv en kommentar
Hospitalerne har ikke tillid til de kommunale rehabiliteringstilbud De kommunale indsatser i kræftrehabilitering er ukendte for mange på hospitalerne. Derfor bør kendskabet og samarbejdet på tværs af sektorer styrkes, fastslår ny rapport.
1 kommentarLæger og kommuner behandler ikke yngre diabetespatienter tilstrækkeligt De sundhedsprofessionelle er ikke rustet tilstrækkeligt til at tage sig af yngre patienter under 45 år med type 2-diabetes, viser ny forskning.
Skriv en kommentar
Otte kommuner udvikler ny uddannelse til sygeplejersker En avanceret klinisk sygeplejerske skal spille en ny rolle og have flere beføjelser. Det er formålet mede en ny sygeplejerske stilling, som otte kommuner vil lave en kandidatuddannelse til.
Skriv en kommentar
Nye tal: Antallet af sygeplejersker i almen praksis dykket Antallet af sygeplejersker i almen praksis er dykket siden 2012. Det kan man takke økonomiloftet for, mener PLO-formand. Professor peger på manglende politisk investeringsvilje og dårlig branding af almen praksis som forklaringer.
Skriv en kommentar