Ældre på plejehjem skal i langt højere grad end i dag have én fast læge tilknyttet. Sådan lyder det i udspillet ’værdig ældreomsorg’ fra de to regeringspartier, Socialdemokraterne og De Radikale. Regeringen vil som et forsøg afsætte 60 mio. kr. i alt i 2016 og 2017 til en honorarordning for lægerne. Her kan alment praktiserende læger modtage et fast honorar for at være tilknyttet et plejehjem eller et bosted i et fast tidsrum og have faste patienter blandt de beboere,...
Plejecentre ændrer navn til plejehjem i Syddjurs Kommune Byrådet i Syddjurs har besluttet at kommunens plejecentre skal omdøbes til plejehjem. Samtidig indføres der faste bestyrelser på alle kommunens plejehjem.
Skriv en kommentar
Plejehjemslæge: Videoaftale mellem almen praksis og plejehjem har også en plads efter coronakrisen Ny aftale mellem PLO og Danske Regioner sikrer, at praktiserende læger fremover kan mødes på video med landets plejehjem. Det giver rigtig god mening, vurderer Henrik Nyholm, som er plejehjemslæge i byen Sørvad. »Det er dog vores store ansvar fortsat at møde fysisk op, når situationen kræver det,« understreger han.
Skriv en kommentarFarvel til faste plejehjemstilsyn vækker bekymring Regeringens nye risikobaserede tilsyn skal bl.a. finansieres ved at droppe faste tilsyn på plejehjem. En dårlig idé siger flere, der frygter for betydningen af at miste den faglige sparring, de faste tilsyn medførte.
Skriv en kommentar
Bred aftale gør tilsyn med plejecentre ‘risikobaseret’ Tilsyn med plejehjem vil ikke længere være en tilbagevendende begivenhed, efter et flertal på Christiansborg har besluttet, at målrette tilsynet efter steder, hvor der er problemer.
Skriv en kommentar
Ældresagen: Forkert at droppe faste tilsyn Regeringens plan om at overgå til risikobaseret tilsyn på plejehjem for at frigøre ressourcer til skærpet overvågning af læger møder kritik hos Ældresagen.
Skriv en kommentar
Praktiserende læge kortlægger daglige plejehjemsbesøg En praktiserende læge i Odense besøger hver dag patienter på et lokalt plejehjem. Sideløbende monitorerer han blandt andet patienternes tilfredshed og sit eget tidsforbrug. Indtil videre er projektet en succes.
2 kommentarer
Praksislæger: Tiden er moden til faste plejehjemslæger Både KL's sundhedsudspil og satspuljeaftalen lægger op til, at der skal være fasttilknyttede læger på plejehjem og bocentre. De praktiserende læger bakker initiativet op og ønsker at påtage sig opgaven.
Skriv en kommentarPatientforening kritiserer natbemanding på plejehjem Lav bemanding på plejehjemmene i nattetimerne fører til svigt og dødsfald blandt demente beboere – Folketingspolitikere skal træde til, mener Alzheimerforeningen.
Skriv en kommentar
Anders Kühnau: Danske Regioner bør overtage ansvaret for det nære sundhedsvæsen Danske Regioner brugte åbningsdebatten på årets Lægedage som affyringsrampe til at levere et overraskende indspil til Sundhedsstrukturkommissionens arbejde: Gør os ansvarlige for hele kæden i sundhedsvæsnet.
Skriv en kommentar
Ny bog vil lære sundhedsfaglige at tale om seksualitet Med ‘Seksuel sundhed og omsorg – professionel hjælp til det mest private’ vil bogens forfattere klæde sundhedsfaglige bedre på til at tage snakken om seksualitet.
Skriv en kommentar
STPS-direktør deler ikke lægernes modvilje mod forbeholdt virksomhedsområde for sygeplejersker Læger og sygeplejersker er stadig uenige, om sygeplejersker skal have et forbeholdt virksomhedsområde. Lægeforeningen peger på problemer for patientsikkerheden og risiko for unødvendigt ekstraarbejde for læger. Direktøren for Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS) forstår ikke postyret.
Skriv en kommentar