Patientforening kritiserer natbemanding på plejehjem Lav bemanding på plejehjemmene i nattetimerne fører til svigt og dødsfald blandt demente beboere – Folketingspolitikere skal træde til, mener Alzheimerforeningen.

Utilstrækkelig natbemanding på landets plejehjem er til fare for de demente beboere. Kritikken kommer fra Alzheimerforeningen i kølvandet på valgkampens debat om ældres rettigheder. I en artikel på foreningens hjemmeside er udtaler Alzheimerforeningens formand, Nis Peter Nissen, at der vil komme flere episoder med dødelig udgang på grund af lave natbemandinger, hvis ikke politikerne i Folketinget straks gør noget ved problemet. »Kommunerne kan ikke administrere det. Det har vi utallige eksempler på. Så ansvaret for at få ændret på tingene...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.