Patientforening kritiserer natbemanding på plejehjem Lav bemanding på plejehjemmene i nattetimerne fører til svigt og dødsfald blandt demente beboere – Folketingspolitikere skal træde til, mener Alzheimerforeningen.

Utilstrækkelig natbemanding på landets plejehjem er til fare for de demente beboere. Kritikken kommer fra Alzheimerforeningen i kølvandet på valgkampens debat om ældres rettigheder. I en artikel på foreningens hjemmeside er udtaler Alzheimerforeningens formand, Nis Peter Nissen, at der vil komme flere episoder med dødelig udgang på grund af lave natbemandinger, hvis ikke politikerne i Folketinget straks gør noget ved problemet. »Kommunerne kan ikke administrere det. Det har vi utallige eksempler på. Så ansvaret for at få ændret på tingene...

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Prøv Kommunal Sundhed gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få fri digital adgang til alle artikler på Kommunal Sundhed i fire uger. Du modtager også vores nyhedsbrev tirsdag og torsdag, med de seneste nyheder og historier fra det nære sundhedsvæsen. Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.


Allerede bruger? Log ind