202 ud af 1000 indbyggere i Nordfyns Kommune har en eller flere af de mest almindelige kroniske sygdomme, f.eks. KOL, type 2 diabetes og astma. Det har fået kommunen til at gå sammen med fem andre kommuner om et forskningsprojekt, der skal afdække om app’en LIVA kan hjælpe kommunernes kronikere med at få bedre styr på deres sygdom, få en højere livskvalitet og – i sidste ende – om app’en kan spare kommunen for nogle omkostninger til kronikerne. »Det er...

Socialt udsatte undlader at tage deres KOL-medicin Godt en tredjedel af de borgere med KOL, som besøger et lungeambulatorium, tager deres medicin sjældnere end de burde, mens fem pct. aldrig indløser en recept.
Skriv en kommentarPopulær KOL-telefon udvider til flere kommuner Tre nye kommuner får fremover glæde af KOL-kompetencecentrets rådgivningstelefon, som Næstved-borgere har kunnet benytte sig af siden 2014.
Skriv en kommentarHospital holder snor i KOL-borgere Regionshospitalet Randers har indledt et projekt, hvor sygeplejersker holder kontakten til borgere, der har været indlagt på grund af KOL via telefonopkald og hjemmebesøg. Målet er mere tryghed og i sidste ende færre genindlæggelser.
Skriv en kommentar
København får nyt center for lungesygdomme Københavns Kommune har frem mod 2027 afsat 17 mio. kr. til et nyt center for lungesygdomme. Centeret skal løfte kvaliteten af de forebyggende og rehabiliterende indsatser på området i en by, hvor luftkvaliteten er dårligere end andre steder i landet.
Skriv en kommentar
Ny løsning skal skabe mere tryghed for danskere med KOL En telemedicinsk løsning skal gøre det muligt for folk med KOL at holde øje med sygdommen hjemme fra stuen. Nu er den klar til afprøvning.
Skriv en kommentar
Pakkeforløb med fokus på gentagne indlæggelser er en succes på nogle afdelinger og rammer ved siden af på andre Pakkeforløb til patienter med gentagne indlæggelser er blevet afprøvet i Region Syddanmark. På nogle afdelinger hjælper pakkeforløbet til et forløbsorienteret fokus og overblik over målgruppen. På andre afdelinger har pakkeforløbet ramt ved siden af dagligdagen, siger projektchef bag evaluering af de syddanske pakkeforløb.
Skriv en kommentar
Buurtzorg-modellen kan være løsningen på nogle af ældreplejens problemer Et projekt med Buurtzorg-modellen i Ikast-Brande Kommune har vist gode resultater på kontinuiteten af medarbejdere hos borgere. Selvom samarbejdspartner gik konkurs, er resultaterne lovende, siger projektchef fra VIVE.
Skriv en kommentar
Mangelfuld kommunikation mellem læger og plejepersonale udfordrer stop af psykofarmaka til ældre med demens Ny forskning af læge Pernille Hølmkjær afslører barriererne for at stoppe unødvendig psykofarmaka til ældre med demens. Forsøg skal teste bedre kommunikationsveje mellem læger og plejepersonale.
Skriv en kommentar
Botilbud vil have bugt med med medicinfejl Assens og Skive er blandt 10 kommuner i projekt ‘Medicinsikre botilbud’. Målet for de to kommuner er at gøre dokumentationen lettere og skabe mindre forvirring ved medicinbestilling.
Skriv en kommentar
Ph.d.-afhandling: Kommuner bør få fælles effektmål ved rehabiliteringsforløb Der er ingen viden om omkostningseffekten ved kommunale rehabiliteringsforløb, siger sundhedsøkonom, der har lavet en ph.d. om emnet. Kommuner skal måle effekten af forløbene og gerne gøre det ens i hele landet, hvis de vil blive bedre.
1 kommentar
Forskningsleder ønsker mere fokus på borgerens forløb efter sygehuset Flere sundhedsopgaver rykker til kommunerne, men forskningen følger ikke med, og det er et problem, mener forskningsleder. Han synes, vi ved for lidt om kvaliteten ved de kommunale sundhedsopgaver og de problemer, der kan opstå i forløbet efter sygehuset.
1 kommentar