Fra første september skifter Martin Deichmann et job som kommunikationsrådgiver i Helsingør Kommune ud med tjansen som særlig rådgiver for sundheds- og ældreminister Sophie Løhde (V). Den erfarne kommunikationsmand har tidligere været ansat i Danske Regioner og som presserådgiver i Indenrigs- og Sundhedsministeriet. Deichmann nåede at være 1,5 år i Helsingør Kommune, og ministeren udtaler til Altinget, at hun glæder sig over at få en rådgiver, der kender alle de politiske niveauer i sundhedsvæsenet: »Jeg ser meget frem til samarbejdet med...

Per Okkels bliver ambassadør for sundhedsrådene Tidligere departementschef Per Okkels er ny ambassadør for de kommende sundhedsråd. Han kommer også til at stå til rådighed for indsigelser fra kommunerne og regionerne i rollen som opmand.
Skriv en kommentarSygehjælper og ildsjæl modtager demenspris Pia Johnsen Nielsen fra Pleje- og demenscenter Klarahus får demensprisen fra Sundheds- og Ældreministeriet for at være en stor inspirator og se bag demenssygdommen. Selv siger hun, at det ikke bare er arbejde, men hendes fritidsinteresse.
Skriv en kommentarNy aftale: Kommuner skal stille større krav til private hjemmeplejefirmaer Kravene til kommuner og leverandører skærpes i ny aftale, der skal forebygge konkurser i ældreplejen.
Skriv en kommentarRegeringen vil forebygge konkurser i ældreplejen Efter en del konkurser blandt private leverandører af hjemmepleje de senere år sætter regeringen nu ind for at undgå flere konkurser.
Skriv en kommentarAnalyse: Vil 2017 stå i det nære sundhedsvæsens tegn? 2016 bragte både op- og nedture for visionen om en stærk primærsektor og et sammenhængende sundhedsvæsen. Spørgsmålet er nu, om vi skal sætte forventningerne til 2017 op eller ned?
Skriv en kommentar90 mio. kr. til genoptræning er fordelt Penge fra millionpulje, der skal sætte fut under den kommunale genoptræning, er nu klar til at komme ud og arbejde.
Skriv en kommentarFinanslov: 720 mio. kr. til klippekortsordning for plejehjemsbeboere Regeringen ønsker at øremærke 180 mio. kr. årligt til tiltag til ældre. Størstedelen skal gå til en udvidelse af klippekortsordningen for hjemmehjælp fra 2015, så også plejehjemsbeboere bliver inkluderet.
Skriv en kommentar14 nye kommuner får sikre hænder Dansk Selskab for Patientsikkerhed har sat navn på de de 14 kommuner, der skal arbejde videre med erfaringerne fra projektet I sikre hænder. Der er afsat 14 satspuljemillioner til deres indsats.
Skriv en kommentarDanskerne har ikke tillid til sundhedsvæsenet Danskernes tillid til sundhedsvæsenet er ifølge en ny undersøgelse mangelfuld. Et flertal mener, at de kun får den rigtige behandling, hvis de selv insisterer på det.
Skriv en kommentar
600 mio. til kommuner i ældremedicinsk plan Partierne bag finansloven har forhandlet en ældremedicinsk handlingsplan på plads. 805 mio. er fordelt på initiativer i primær- og sekundærsektoren, der skal sikre bedre forløb for ældre medicinske patienter. Kommunerne høster langt størstedelen af pengene.
Skriv en kommentar
Grundsten i ældremedicinsk handlingsplan er på plads Med en politisk aftale om faste plejehjemslæger og en revision af den kommunale medfinansiering tegner konturerne for den kommende handlingsplan for ældre medicinske patienter sig efterhånden tydeligt.
Skriv en kommentar