Projektet I sikre hænder har med sin forbedringsmodel skabt flotte resultater omkring tryksår og medicinhåndtering på plejecentre i fem kommuner; så flotte, at regeringen i efteråret 2015 afsatte 14 satspuljemillioner til at udbrede metoden til yderligere 15 kommuner. Dansk Selskab for Patientsikkerhed, der står bag I sikre hænder, åbner nu for ansøgninger, så kommuner, der har lyst til at implementere den succesfulde forbedringsmodel skal fare i blækhuset inden 12. maj. Dansk Selskab for Patientsikkerhed skriver i infomaterialet, at deltagelse bl.a....

Projekt styrker patientsikkerheden i ældreplejen Kommunerne er for alvor kommet i gang med dataarbejde, som styrker patientsikkerheden i ældreplejen, viser første evaluering af projektet ‘I sikre hænder’. KL og Dansk Selskab for Patientsikkerhed styrker samarbejde om kvalitet og patientsikkerhed.
Skriv en kommentar
Sundhedschefer fik amerikansk inspiration til arbejdet med patientsikkerhed Repræsentanter fra kommunerne i projektet 'I Sikre Hænder' var i december til verdens største patientsikkerhedskonference i USA for at samle ny viden og inspiration.
Skriv en kommentar
Kommuner skal bekæmpe infektioner Principperne bag kampagnen 'I sikre hænder' skal bevise sit værd i kampen for at forebygge infektioner i den kommunale plejesektor.
Skriv en kommentar
Professionshøjskolerne får millioner til uddannelse på det specialiserede socialområde Regeringen afsætter 63 mio. kr. til uddannelse og efteruddannelse af personale på det specialiserede socialområde.
Skriv en kommentar
Kan gode løsninger også være dårlige? P.t. er vi ved at lave en ny sektor: hospitalsbehandling i eget hjem vinder frem, sammen med digitale løsninger til træning, ‘skærmbesøg’ etc. Tiltagene er gode og løser – måske – bemandingsudfordringer og – måske – er de også lige så gode som den eksisterende standardbehandling. Vi ved det bare ikke, og vi ruller det ud uden at have robuste arbejdsgange, og uden at de er tænkt sammen med det resterende sundhedsvæsen, skriver Inge Kristensen, direktør i PS!.
Skriv en kommentar
Sundhedsøkonom: Det kræver mere end finanslovsmidler at forbedre ældreplejen I den nye finanslov er der afsat ca. 500 mio. kr. til ældreplejen om året i de næste 4 år, men det er ikke noget at falde i svime over, mener Kjeld Møller Pedersen, professor i sundhedsøkonomi. Han tvivler på, at finanslovens mål om 1.000 ekstra medarbejdere i ældreplejen lykkes.
Skriv en kommentar
Det står der om ældre og sundhed i Finansloven 2021 1.000 ekstra medarbejdere i ældreplejen, flere kommunale borgerrådgivere og videreførelse af Videnscenter for værdig ældrepleje. Få overblik over sundheds- og ældreområdet i Finansloven 2021 her.
Skriv en kommentar
Regeringen vil styrke sundhedsberedskab og ældreplejen med coronafinanslov Sundhedsberedskabet skal styrkes, og kvaliteten i ældreplejen skal løftes gennem kompetenceløft. Det foreslår regeringen i sit forslag til næste års finanslov. Falliterklæring, siger Ældre Sagen om forslaget.
Skriv en kommentarDet står der om sundhed i finansloven 2020 Få det store overblik over sundheden i den nye finanslov her.
Skriv en kommentar