Siden 1. januar 2020 har personalet på socialområdet i Viborg Kommune haft 160 samtaler om sundhed med borgere på Socialområdets botilbud. Borgerne har selv kunnet vælge, om de ville have en samtale, og hvad de ville tale om. Oftest har de talt om kost, rygning og motion, og samtalerne har ført til, at 47 borgere har indgået konkrete aftaler med personalet om at få hjælp til at ændre vaner. »Det er positivt, at samtalerne bliver til konkrete aftaler for mange...

Nomineret til Den Gyldne Tråd 2024: Langt sejt træk kan nu aflæses i diabetestal Efter ni år kan resultaterne i Tingbjerg Changing Diabetes begynde at aflæses på bundlinjen. Til stor glæde for forskningsleder Paul Bloch, der i øjeblikket arbejder på en udbredelsesmodel. Initiativet er et af tre nominerede til ‘Den Gyldne Tråd’ 2024, som hylder det tværsektorielle samarbejde i det nære sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Holbæk mindsker sosu-frafald Flere social- og sundhedselever gennemfører deres uddannelse og praktikforløb i Holbæk Kommune efter indførelsen af nye tiltag.
Skriv en kommentar
Herning skaber holdbare mandefællesskaber Mange kommuner etablerer forløb for mænd for at styrke deres sundhed, men det er ikke så tit, at mændene holder sammen efter forløbet. I Herning har mandefællesskaberne vist sig at være holdbare igennem flere år, og det skyldes bl.a. længden på forløbet, mener tovholder Elsebeth Houe.
Skriv en kommentar
På Folkemødet kaldes uligheden i sundhed for et ‘vildt problem’: Men hvad betyder det? Torsdag formiddag var en række politikere, interessenter, forskere og embedsmænd gået sammen for alvor at forstå og diskutere, hvad uligheden i danskernes sundhed kan få af konsekvenser, hvis der ikke handles.
Skriv en kommentar
Danskernes sundhed går i den forkerte retning Sundhedsprofilen 2021 er offentliggjort, og den viser, at danskernes generelle sundhed udvikler sig negativt. Specielt er der problemer med mental trivsel, overvægt og ulighed i sundhed.
Skriv en kommentar
Vestjyske kommuner lokker SOSU-elever med elevløn Manglen på SOSU-elever er kritisk i Ringkøbing-Skjern Kommune. Elevløn er dog kun en af mange indsatser for at tiltrække og fastholde ansatte i omsorgssektoren.
Skriv en kommentar
Opsøgende sygeplejersker i Vejle finder somatiske sygdomme hos socialt udsatte Udsatte borgere i Vejle Kommune bliver tilbudt at få en sundhedsscreening for fysiske sygdomme. Her finder sygeplejersken næsten altid en afvigelse. Ambitionen er at forebygge sygdomme og understøtte borgerne til at leve det liv, de ønsker.
Skriv en kommentar
I Viborg tror de på, at velfærdsaftalen vil gavne de ældre Velfærdsaftalen har høj prioritet i Viborg Kommune, der er ved at indsamle 'drømmescenarier' fra borgere og medarbejdere, inden man skal finde de prøvehandlinger, man vil teste i det treårige projekt med fri ældrepleje .
Skriv en kommentar
Botilbud vil have bugt med med medicinfejl Assens og Skive er blandt 10 kommuner i projekt ‘Medicinsikre botilbud’. Målet for de to kommuner er at gøre dokumentationen lettere og skabe mindre forvirring ved medicinbestilling.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister vil udjævne ulighed med større frihed til kommunerne Ifølge Magnus Heunicke (S) er regeringen langtfra færdig med at sætte ind over for problemerne med ulighed i sundhed i Danmark, forklarer han i et skriftligt svar.
Skriv en kommentar