Via det kommunale living lab Lab.X har Aalborg Kommune formået at ændre på den måde, kommunen arbejder med velfærdsteknologi. En lang række partnere er med i Lab.X, et levende laboratorium, hvor virksomheder sammen med uddannelses- og offentlige institutioner udvikler og tester velfærdsteknologi ude i virkeligheden blandt de borgere, som skal bruge produktet i praksis. Det stærke samarbejde har konkret betydet, at kommunen nu bestiller helhedsorienterede løsninger frem for enkeltstående produkter. Det siger kommunens rådmand for Ældre- og handicapforvaltningen, Thomas Krarup. »Det er jo...

Første spadestik til national strategi for udbredelse af velfærdsteknologi i ældreplejen Ældreministeriet går nu i gang med de første forberedelser, så regeringen kan få anbefalinger til, hvordan velfærdsteknologi kan understøtte arbejdet i ældreplejen og frigive ressourcer i et presset jobmarked.
Skriv en kommentar
Elektronisk ble hjælper både ældre og kommunekassen i Assens Assens Kommune har med succes afprøvet en elektronisk analyseble til de mest tunge plejekrævende borgere, som anvender store bleprodukter. Listen af gevinster er lang.
Skriv en kommentar
Aarhus Kommune vil etablere et nationalt center for velfærdsteknologi Aarhus Kommune har i årevis arbejdet med at udvikle nye velfærdsteknologier i et offentligt-privat partnerskab, og erfaringerne danner nu grundlag for en række anbefalinger til Sundhedsstrukturkommissionen.
Skriv en kommentarSjælland tester sensorer i hjemmeplejen Kan hjemmeplejen hjælpe borgerne på den rigtige måde og på de rigtige tidspunkter, hvis de lærer borgernes mønstre at kende? Det skal et nyt projekt med sensorer teste.
Skriv en kommentarAalborg Kommune udvider samle-ordning for udskrivelse Aalborg Kommune udvider en succesfuld ordning, og samler fremover alle udskrivninger af kommunens borgere i Ældre- og Handicapforvaltningen, uanset om borgeren er udskrevet fra Aalborg Universitetshospital eller fra Rigshospitalet. fra samtlige danske sygehuse et sted – i Aalborg Kommunes Udskrivningsenhed
Skriv en kommentar»Langsom entusiasme« er bedste tilgang til velfærdsteknologi Lektor Finn Olesen fra Aarhus Universitet beskæftiger sig blandt andet med, hvordan såkaldte velfærdsteknologier ændrer måden, sundhedspersonale og patienter forstår sig selv og hinanden. Han mener, at der er brug for en mere nuanceret tilgang til de nye teknologier og mere tid til refleksion over deres brug, hvis de skal kunne forløse det potentiale, de uden tvivl har.
Skriv en kommentarMetropol får 10,5 mio. til innovationshus Gennem en stor bevilling fra Industriens Fond får studerende inden for sygepleje, ergoterapi og socialrådgivning fra 2017 mulighed for at udvikle og teste nye velfærdsteknologier i et virkelighedstro simulationsmiljø.
Skriv en kommentar
Udenlandske pinger besøgte dansk plejecenter En perlerække af udenlandske sundhedspinger var for nylig i Danmark på en tur arrangeret af Healthcare Denmark. De besøgte bl.a. Plejecenter Søholm i Aarhus, og forholdene på plejecentret imponerede.
Skriv en kommentar
KL: Velfærdsteknologi skal ‘afmystificeres’ En ny undersøgelse peger på skepsis over for velfærdsteknologi blandt kommunale medarbejdere og borgere som den største barriere for spredning. Mere konkret information er løsningen, mener KL.
Skriv en kommentar
Vejle-borgere kan få rådgivning om velfærdsteknologi Tre såkaldte ‘vel-tek-guider’ sidder klar ved telefonerne i Vejle, så de kan føre kommunens borgere sammen med lige præcis den velfærdsteknologi, de har brug for.
Skriv en kommentarRobot hjælper Aalborg-borgere på toilettet Plejerobotten Melvin skal i fremtiden hjælpe nordjyske borgere med at tage bukserne af og på ved toiletbesøg. Melvin skal forhøje livskvaliteten for bl.a. gigtramte borgere.
Skriv en kommentar