I Danmark er der 700.000 mennesker med en gigtdiagnose. For at komme gigten til livs har man ofte tyet til operationer, men det kan et nyt forskningsprojekt fra Næstved Sygehus muligvis ændre på. Patienter med artrose, også kendt som slidgigt, blev tilbudt et trænings- og patientuddannelsesforløb på otte uger, hvor de blev tilset af en fysioterapeut. Patienterne var oprindeligt henvist til ortopædkirurgisk afdeling med henblik på eventuel operation, men det blev ikke nødvendigt. Seks måneder senere havde 9 ud af...

Organisationer: Kronisk syge skal have ensartet hjælp Postnummeret må ikke afgøre, hvor god en behandling man får som kronisk syg. Derfor er fire organisationer nu gået sammen for at kræve grundpakkeforløb til over den tredjedel af danskerne, der lever med en eller flere kroniske sygdomme.
Skriv en kommentar
Genvalgt formand: Medarbejdere må ikke ende i krydspres under reformbølge Jakob Bigum Lundberg tager to år mere på posten som chef for Kommunale Velfærdschefer, og der er masser at tage fat på, når både en ældre- og sundhedsreform skal føres ud i livet. Han er dog usikker på, om det allervigtigste spørgsmål i ældreplejen bliver løst.
Skriv en kommentar
Ældreminister optaget i Kraks Blå Bog 76 nye navne er optaget i Kraks Blå Bog for 2024-2025. Heriblandt er der flere personer fra sundheds- og ældreområdet.
Skriv en kommentar
Ny ældrereform: »Djævlen ligger i detaljen« To ældrechefer glæder sig grundlæggende over, at der nu er en ældrereform i hus, men de afventer lovudmøntningen og kommunernes kommende økonomiaftale. Og så advarer begge skarpt om at tage sygeplejen fra kommunerne, for så mister de faste teams, der er en af grundstenene i ældrereformen, deres betydning.
Skriv en kommentarNu udvides misbrugsbehandling for sprit- og narkobilister til flere kommuner Efter gode resultater på forsøgsbasis udvides projekt i de sydsjællandske kommuner.
Skriv en kommentar
Nu skal tværsektorielle videomøder forfines I et treårigt forskningsprojekt skal der bygges videre på de tværsektorielle videomøder, der har vist positive tendenser i forhold til bedre samarbejde mellem kommune, sygehus og egen læge og skabt tryggere forløb for ældre multisyge. Sundhedsklynge vil også videreudvikle de virtuelle møder.
Skriv en kommentar
Direktør i Næstved er ny formand for landets velfærdschefer Foreningen af Kommunale Social-, Sundheds- og Arbejdsmarkedschefer har valgt direktør Jakob Bigum Lundberg fra Næstved som ny formand. Han vil være formand for at tage den fagpolitiske stemme og viden fra hverdagen med ind i de politiske diskussioner.
Skriv en kommentarDe første kommuner kan nu tilbyde coronatest til personale uden symptomer Fem testcentre er poppet op i København, Næstved, Odense, Aarhus og Aalborg, og de kommuner kan nu tilbyde udvalgte medarbejdere uden symptomer at blive testet for coronavirus.
Skriv en kommentar
Fysioterapeuternes formand: Kommunal rehabilitering mangler effektmålinger Kommuner laver mange spændende tiltag med genoptræning og rehabilitering, men der mangler effektmålinger, så man reelt kan se, hvad der virker, mener fysioterapeuternes formand efter besøg i 18 kommuner.
Skriv en kommentar
Gode forløb i eget hjem efter udskrivelse halverer behov for midlertidige pladser Senest fire timer efter en hospitalsudskrivelse står en ergoterapeut og sygeplejerske i borgerens hjem i Lyngby-Taarbæk. Her er hjemmeplejen blevet opkvalficeret til at modtage borgeren i eget hjem. Det har bl.a. medført en halvering af behovet for midlertidige pladser.
Skriv en kommentar
Sydvestjysk Sygehus er bedst til at sende genoptræningsplaner i rette tid Rettidige genoptræningsplaner handler om at ville borgerne det bedste og give gode arbejdsbetingelser til kommunerne, siger cheftterapeut på Sydvestjysk Sygehus. Hun er ikke overrasket, men stolt af være duks på området.
Skriv en kommentar