Restordre på Digoxin øger risiko for fejldosering Plejehjemspersonale skal sikre overenstemmelse mellem FMK og de lokale medicinlister for borgere, der behandles med hjertemidlet Digoxin.

Hjertelægemidlet Digoxin i doser på 250 mikrogram er i restordre. Det kan derfor være nødvendigt at anvende en anden styrke – Digoxin 62,5 mikrogram – i stedet for. Det kan dog medføre øget risiko for fejldosering. Det skriver Styrelsen for Patientsikkerhed i en pressemeddelelse.

Digoxin er et såkaldt risikolægemiddel, der dækker over gruppen af lægemidler, som ofte medfører alvorlige konsekvenser for patienterne, og styrelsen opfordrer derfor sundhedspersonale til at ekstra opmærksom på styrke og antal i håndteringen af Digoxin.

Styrelsen for Patientsikkerhed har derfor udsendt en OBS-meddelelse, som beskriver de potentielle patientsikkerhedsmæssige problemer. Praktiserende læger skal således sørge for, at der bliver oprettet opretter en ny recept i FMK, hvis en patients tabletstyrke skal ændres, således at  styrke og antal tabletter af det ordinerede lægemiddel og det udleverede lægemiddel stemmer overens, mens plejehjemspersonale skal sikre, at der er overensstemmelse mellem den medicin, lægen har ordineret i FMK, og den medicin, der fremgår af de lokale medicinlister.

Skriv kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.