Kvalitetskrav kan gøre op med forskelle i kommunale diabetestilbud
Diabetesforeningen ser gerne, at politikerne stiller krav til kommunerne om mere ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler til patienter med type 2-diabetes, siger politisk chef Ane Eggert Jackson.Foto: Sara Hartmann Sivertsen

Kvalitetskrav kan gøre op med forskelle i kommunale diabetestilbud Kommunerne mangler ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler på diabetesområdet. Politisk chef for Diabetesforeningen og formand for diabetessygeplejerskerne ser gerne kvalitetskrav til kommunerne.

Forskellene i tilbud til borgere med type 2-diabetes er for stor på tværs af landets kommuner. Jævnligt ringer medlemmer af Diabetesforeningen til foreningens rådgivningstelefon, og det giver foreningen kendskab til, at deres medlemmer oplever ulig adgang til sundhedsydelser. Derfor ser Diabetesforeningen gerne, at politikerne stiller krav til kommunerne om mere ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler til […]

Desværre, kun abonnenter har adgang til at læse denne artikel.

Få et prøveabonnement