Diabetesforeningen ser gerne, at politikerne stiller krav til kommunerne om mere ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler til patienter med type 2-diabetes, siger politisk chef Ane Eggert Jackson.Foto: Sara Hartmann Sivertsen

Kvalitetskrav kan gøre op med forskelle i kommunale diabetestilbud Kommunerne mangler ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler på diabetesområdet. Politisk chef for Diabetesforeningen og formand for diabetessygeplejerskerne ser gerne kvalitetskrav til kommunerne.

Forskellene i tilbud til borgere med type 2-diabetes er for stor på tværs af landets kommuner. Jævnligt ringer medlemmer af Diabetesforeningen til foreningens rådgivningstelefon, og det giver foreningen kendskab til, at deres medlemmer oplever ulig adgang til sundhedsydelser. Derfor ser Diabetesforeningen gerne, at politikerne stiller krav til kommunerne om mere ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler til patienter med type 2-diabetes. »Kvalitetskrav til kommunerne vil kunne betyde, at langt flere patienter får en god patientuddannelse. Det giver bedre egenomsorg og samlet set...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.