Højere løn har været det altoverskyggende krav fra FOA’s medlemmer til overenskomsten. Og det får de, faktisk de største lønstigninger i 30 år, siger forbundsformand Mona Striib.Foto: FOA

FOA anbefaler ja til nye overenskomster Et stort flertal i FOA’s hovedbestyrelse rådgiver medlemmerne til at stemme overenskomsten igennem. Det er et historisk godt resultat, siger forbundsformand Mona Striib.

Inden overenskomstforhandlingerne mellem KL og FOA gik i gang, indsendte FOA’s medlemmer mere end 4.000 krav. De fleste gik på lønforhøjelse.  »Højere løn har været det altoverskyggende krav fra vores medlemmer, og det har vi i dén grad leveret på. Vi har sikret medlemmerne de største lønstigninger i over 30 år, og det er meget svært ikke at være tilfreds med som forhandler,« siger Mona Striib i en pressemeddelelse.  Derfor anbefaler FOA også nu efter et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde onsdag sine...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.