DSR’s Lederforening gør status På generalforsamlingen i Lederforeningen under Dansk Sygeplejeråd blev der sidst i oktober gjort status for foreningens første tid og kigget mod fremtiden.

Dansk Sygeplejeråd (DSR) er igang med en udviklingsproces af hele organisationen, og som en del af processen diskuterede ledende sygeplejersker, leder-tillidsrepræsentanter og Lederforeningens sekretariat på foreningens generalforsamling sidst i oktober, hvilken merværdi Lederforeningen giver medlemmerne, og hvordan foreningen skal udvikle sig i fremtiden. Det skriver DSR i en nyhed. De mange input bliver i disse dage omsat til politik på Lederforeningens Inspirationsdøgn. Nogle af de områder, der blev lagt op til diskussion på generalforsamlingen er bl.a.: Om Lederforeningen skal forblive en...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.