Cirka 3.000 mennesker i Aalborg lever med demens, og kommunen vurderer, at tallet vil stige til 5.200 frem mod 2040. På det grundlag har kommunens Ældre- og Handicapudvalg vedtaget et byggeprogram for Fremtidens Demensplejehjem, som skal stå klar til indflytning i 2017. »Behovet for særlige bo-, service- og støttetilbud stiger i takt med at antallet af mennesker, der rammes af en demenslidelse, øges,« siger rådmand Thomas Krarup i en pressemeddelelse. Bydelen Aalborg Øst skal lægge jord til det nye plejehjem,...

Tværsektorielt samarbejde giver borgere med demens bedre forløb Bredt samarbejde på tværs af sektorer i Aalborg sikrer borgere med demens bedre indlæggelser og kontinuitet i deres forløb. Nøgleordene er fælles ejerskab, kommunikation og vidensdeling.
Skriv en kommentarDemente har stor glæde af sansestimuli Erfaringer fra Solrød peger på, at sansepåvirkning gør demente gladere og mere nærværende.
Skriv en kommentar
Piktogrammer hjælper mennesker med demens Mennesker med kognitive vanskeligheder får hjælp til at finde vej i idrætshaller i Holbæk Kommune.
Skriv en kommentarNy aftale skal nedbringe ventetid på demensudredning Danske Regioner har indgået en ny aftale med brancheforeningen Sundhed Danmark om udredning af demens. Håbet er at nedbringe ventelisterne.
Skriv en kommentarSundhedsstyrelsen foreslår specialiseringsforløb i demens og psykiatri for SOSU-assistenter Sundhedsstyrelsen kigger med sundhedsministeriet på at oprette to specialiseringsforløb for social- og sundhedsassistenter inden for demens og psykiatri.
Skriv en kommentar
De to vindere af Demenspriserne 2022 er fundet Social- og ældreminister Astrid Krag (S) har kåret demensvinderne af medarbejderprisen og pårørendeprisen.
Skriv en kommentarForbruget af antipsykotisk medicin til mennesker med demens på plejehjem stiger I seks af ti kommuner er forbruget af antipsykotika til mennesker med demens steget fra 2016 til 2020. Det viser en undersøgelse fra Alzheimerforeningen. Foreningens direktør siger, at demenshandlingsplanen har spillet fallit.
Skriv en kommentarVentetid og kvalitet for demensudredning halter Kapaciteten er ikke fulgt med behovet, og derfor er der flere problemer med demensudredningen, viser ny årsrapport for demensområdet.
Skriv en kommentarNattevagter i pyjamas hjælper demensramte til at sove I Hundested plejecenters demensafdeling har nattevagterne pyjamas på. Det hjælper demensramte til at sove, når de vågner om natten og ikke har styr på døgnrytmen.
Skriv en kommentarSucces med demenshjemmebesøg bliver udbredt i Odense Kommune Odense Kommune har under coronakrisen lanceret et nyt demenstilbud i borgernes egne hjem. Tilbuddet er tilrettelagt efter individuelle ønsker og behov, og ordningen skal nu testes i et længere forsøg.
Skriv en kommentar
Demente og pårørende lider under COVID-19 Hjemmeboende patienter med demens og deres pårørende led under nedlukningen af Danmark i foråret, hvor ensomhed og forværret helbred betød forringet livskvalitet. Alzheimerforeningen opfordrer til, at der ikke igen lukkes ned for kommunale behandlings- og aktivitetstilbud. KL kan ikke love noget.
Skriv en kommentar