Viden og data fra diabetesindsatser og forskningscentre skal samles og formidles bedre. Det mener sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V), der derfor sammen med satspuljepartierne har taget initiativ til at etablere en »Vidensbro«. Det skriver KL på sin hjemmeside. Initiativet skal samle viden om, hvordan diabetespatienter bedre kan mestre deres sygdom, som skal deles og formidles til sundhedspersoner, patienter og pårørende. »Den enkeltes evne til at håndtere sin sygdom kan have stor betydning for, hvor velbehandlet sygdommen er, og hvor høj...

Ellen Trane til kommunerne: I skal ud over stepperne I sidste uge kom sundhedsminister Ellen Trane Nørby med lidt af en opsang til landets kommuner. Kommunerne skal løfte en større del af ansvaret med at hjælpe de syge, lyder det.
Skriv en kommentarSundhedsplejersker skal styrke indsats overfor udsatte og sårbare børn 17 kommuner har fået midler fra satspuljen til at lave indsatser, hvor sundhedsplejersker arbejder mere systematisk med at finde familier, der har dårlig trivsel.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister: Fælles indsats skal sikre lægedækning i hele landet God lægedækning i hele landet kræver en samlet indsats fra regioner, kommuner og Folketing, sagde sundhedsminister Ellen Trane Nørby på et samråd om den aktuelle lægemangel i Region Sjælland.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister lover plan for det nære sundhedsvæsen inden sommer Der kommer en samlet plan for det nære sundhedsvæsen, og den kommer før sommerferien. Det fortalte sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) til samråd.
Skriv en kommentarForebyggelse af diabetes i kommunen skal styrkes med ny handlingsplan Ny diabeteshandlingsplan skal styrke forebyggelsen af diabetes i kommunernes samt skabe mere samarbejde og kvalitet på tværs af sektorer.
Skriv en kommentar
Tværsektorielle teams skal nedbringe tvang i psykiatrien Med den nye satspuljeaftale er der afsat 25 mio. kr. til, at regioner i samarbejde med kommuner kan søge om at etablere tværsektorielle teams, der skal nedbring tvang.
Skriv en kommentar
Lægerne: Flyt ansvaret for misbrugsbehandlingen fra kommunerne til regionerne Kommunerne er ikke gode nok til at give en ordentlig misbrugsbehandling, lyder det fra Lægeforeningen. Derfor skal det være en opgave for regionerne.
Skriv en kommentarSommeren bød på flere sundhedspolitiske indspark Imens Kommunal Sundhed har holdt sommerferie, er der blevet indgået flere interessante, politiske aftaler på sundhedsområdet. Kommunal Sundhed giver dig her nogle af hovedpunkterne.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister: Kommuner og regioners ansvar at sikre, at borgere ikke kommer i klemme I sagen om glukosemåleren og betalingsansvar erkender fungerende sundhedsminister Karen Ellemann, at der skal findes en bedre løsning, så borgerne ikke kommer i klemme.
Skriv en kommentarUlovligt at bede diabetespatienter dokumentere hjælpemiddelbehov Mange medlemmer af Diabetesforeningen oplever, at kommunen beder dem selv skaffe dokumentation for deres behov for bl.a. hjælpemidler og specialkost. Lovstridigt, siger foreningen.
Skriv en kommentar
Stik imod regeringens forslag: Esbjerg har dårlige erfaringer med at flytte akutsygeplejen Regeringens plan om at flytte ansvaret for akutsygeplejen til regionerne møder modstand i kommunerne. I Esbjerg har man allerede gjort forsøget – uden succes.
Skriv en kommentar