Genre
»Vi kommer til at stå med en stor gruppe, som oplever at de har fejlet, og nogen af dem ender med selv at tro, at de må være uduelige, dovne og dumme. Det kaldes internaliseret stigmatisering og er forbundet med udvikling af angst, depression og selvmordsforsøg, men den problematik har man ikke forholdt sig til i anbefalingerne,« siger Rasmus Køster-Ramussen, der indtil DSAM, trak sig fra arbejdet, var foreningens repræsentant i arbejdsgruppen bag de nye anbefalinger.

Nye anbefalinger om behandling af overvægt i kommunerne får kølig modtagelse af læge i almen praksis De praktiserende lægers tidligere repræsentant i Sundhedsstyrelsens arbejdsgruppe er ikke imponeret over nye anbefalinger om behandling af børn og voksne med svær overvægt i kommunalt regi.

»Rodebutik« og »selvmodsigende kludetæppe«. Sådan betegner læge i almen medicin Rasmus Køster-Rasmussen de anbefalinger om Livsstilsintervention ved svær overvægt, som Sundhedsstyrelsen sendte ud 4. marts. Forud for lanceringen ligger flere års arbejde og en heftig debat, som sidste sommer kulminerede i, at Rasmus Køster-Rasmussen på vegne af DSAM trak sig ud af den arbejdsgruppe, som står bag anbefalingerne. Nu er den altså omsider landet, den 56 sider lange anbefaling, der er målrettet kommunerne og beskriver, hvilket indhold og hvilke rammer...

Prøv Kommunal Sundhed gratis i 4 uger

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 4 uger.