Nye anbefalinger om behandling af overvægt i kommunerne får kølig modtagelse af læge i almen praksis
»Vi kommer til at stå med en stor gruppe, som oplever at de har fejlet, og nogen af dem ender med selv at tro, at de må være uduelige, dovne og dumme. Det kaldes internaliseret stigmatisering og er forbundet med udvikling af angst, depression og selvmordsforsøg, men den problematik har man ikke forholdt sig til i anbefalingerne,« siger Rasmus Køster-Ramussen, der indtil DSAM, trak sig fra arbejdet, var foreningens repræsentant i arbejdsgruppen bag de nye anbefalinger.

Nye anbefalinger om behandling af overvægt i kommunerne får kølig modtagelse af læge i almen praksis De praktiserende lægers tidligere repræsentant i Sundhedsstyrelsens arbejdsgruppe er ikke imponeret over nye anbefalinger om behandling af børn og voksne med svær overvægt i kommunalt regi.

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Prøv Kommunal Sundhed gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få fri digital adgang til alle artikler på Kommunal Sundhed i fire uger. Du modtager også vores nyhedsbrev tirsdag og torsdag, med de seneste nyheder og historier fra det nære sundhedsvæsen. Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.


Allerede bruger? Log ind