En diabetespatient har et 50 pct. større merforbrug af plejesektoren i forhold til gennemsnitsdanskeren. Det viser et helt nyt forskningsstudie, Diabetes Impact Study, som Diabetesforeningen offentliggør i dag. Det betyder, at diabetespatienter har et merforbrug af af plejehjem, hjemmehjælp og hjemmesygepleje for i alt 6,3 mia. kr. i forhold til danskere uden diabetes. Forskellen skyldes, at diabetespatienter udvikler komplikationer på grund af deres sygdom, som kan medføre en lang række følgesygdomme. Forskerne bag rapporten har med den viden i baghovedet...
Ulovligt at bede diabetespatienter dokumentere hjælpemiddelbehov Mange medlemmer af Diabetesforeningen oplever, at kommunen beder dem selv skaffe dokumentation for deres behov for bl.a. hjælpemidler og specialkost. Lovstridigt, siger foreningen.
Skriv en kommentar
Helbredet halter hos danskere med diabetes Mennesker med diabetes har det både fysisk og psykisk dårligere end resten af befolkningen, viser ny rapport. Der er behov for mere fokus på især motion, mener Diabetesforeningen.
Skriv en kommentar
Kvalitetskrav kan gøre op med forskelle i kommunale diabetestilbud Kommunerne mangler ensartede rehabiliteringstilbud og hjælpemidler på diabetesområdet. Politisk chef for Diabetesforeningen og formand for diabetessygeplejerskerne ser gerne kvalitetskrav til kommunerne.
Skriv en kommentarTværsektorielt projekt vinder Diabetesforeningens Handlingspris I Københavns Kommune er TværSam-projektet lykkedes med at få sektorer til at arbejde på tværs af sektorer til gavn for borgere med type 2-diabetes. For det modtager projektet handlingspris.
Skriv en kommentar
Professor vil være formand for Diabetesforeningen Der bliver kampvalg til formandsposten i Diabetesforeningen, hvor professor Torsten Lauritzen stiller op over for den nuværende formand. Lauritzen vil arbejde for større sammenhængskraft mellem almen praksis, kommuner og hospitaler.
Skriv en kommentar
»Hvis Diabetesforeningen kan manipulereres af en markant spiller i medicinalindustrien, bliver jeg alvorligt bekymret.« Helsingørs borgmester beskylder Diabetesforeningen for at lade sig manipulere af medicinalgiganten Roche. Det sker, efter at foreningen har kritiseret kommunen for at indskrænke diabetikernes gratis hjælpemidler. Andre kommuner overvejer at følge trop.
Skriv en kommentar
Vejle Kommune får ny diabetespris Et udgående sygeplejehold fra Vejle Kommune vandt på Folkemødet en nystiftet diabetespris.
Skriv en kommentarFem kommuner er nomineret til diabetespris Diabetesforeningen belønner det bedste initiativ for forebyggelse af type 2-diabetes med en pris ved årets folkemøde på Bornholm. Blandt de nominerede er der fem kommuner.
Skriv en kommentar
Slagelse Kommune vil rette op på dårlig forvaltningsskik i diabetessag Slagelse Kommune tager Diabetesforeningens kritik om dårlig forvaltningsskik til efterretning. Kommunen vil rette op på sagen og tage telefonisk kontakt til borgere for at sikre, at de får de rigtige diabetesprodukter.
Skriv en kommentar
Ny forskning gør op med overdrevne tal for forekomst af diabetes Langt færre dansker ventes at have diabetes i 2030 end vurderet i tidligere prognoser. Antallet af danskere med prædiabetes og danskere, der har nemlig type 2-diabetes uden at vide det, er også langt mindre end hidtil antaget.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister: Kommuner og regioners ansvar at sikre, at borgere ikke kommer i klemme I sagen om glukosemåleren og betalingsansvar erkender fungerende sundhedsminister Karen Ellemann, at der skal findes en bedre løsning, så borgerne ikke kommer i klemme.
Skriv en kommentar