Det giver oplagt mening, at man indlægges mere, jo ældre man bliver, og som skavankerne æder sig ind på én. Men for borgere med demens er tendensen faktisk modsat. Det viser sig i to nye analyser fra Sundhedsdatastyrelsen, der indgår i »Statusrapport på demensområdet i Danmark« som Sundheds- og Ældreministeriet har udgivet. Til gengæld har borgerne med demens langt flere kontakter med kommunerne. Knap 40 procent af de 65+ årige borgere med demens bor i plejebolig pr. 1. januar 2014, mens...
Nyt forsøg med tre demensvenlige sygehuse Som et led i den nationale demenshandlingsplan er tre sygehusafdelinger blevet udvalgt til en forsøgsordning med demensvenlige sygehuse.
Skriv en kommentarStøtte på vej til at bruge livshistorier hos mennesker med demens Der er 3,8 mio. kr. fra satspuljeaftalen på vej ud til 12 projekter, der skal give inspiration til at forbedre brugen af livshistorier hos mennesker med demens.
Skriv en kommentarProjekter udvalgt til at styrke demenskompetencer hos frontpersonale 32 kommunale, regionale og private projekter, der skal styrke frontpersonalets praksisnære viden om demens, har fået tilsagn om støtte.
Skriv en kommentar
Ny pulje skal styrke arbejdet med livshistorier i demensplejen Kommunale og private leverandører af plejeboliger og hjemmepleje kan nu søge en pulje, der skal give inspiration til at bruge livshistorier bedre i plejen omsorgen for demensramte.
Skriv en kommentar139 mio. kr. på vej til kompetenceløft blandt demensmedarbejdere En pulje på 139 mio. kr. skal give et praksisnært kompetenceløft til demensmedarbejdere, der kan styrket deres viden om demens og de faglige kompetencer.
Skriv en kommentar
Ministre vil centralisere demensudredning Hovedbudskabet fra stats- og sundhedsministeren på årets Demenstopmøde på Marienborg var, at demensudredning- og behandling skal forbedres.
Skriv en kommentarKommuner har sat turbo på demensindsatsen Alle kommuner har i dag et tilbud om aflastning eller rådgivning til pårørende til demente. Både en professor og Alzheimerforeningens direktør roser kommunerne for deres indsats.
Skriv en kommentar
Demensvenlige kommuner gav ministeren gode råd Forud for regeringens arbejde med en demenshandleplan var sundheds- og ældreminister Sophie Løhde (V) på besøg hos Demensalliancen. Her fik hun overrakt en pakke med erfaringer fra de seks kommuner, der arbejder for at få stemplet 'demensvenlige'.
Skriv en kommentarBrugen af antipsykotisk medicin til ældre med demens er fortsat højt Hver femte ældre med demens fik antipsykotisk medicin i 2022. Dermed er niveauet det samme som i 2016, viser en rapport fra Sundhedsdatastyrelsen.
Skriv en kommentar
Livet er ikke slut med en demensdiagnose Ny bog af demenspsykolog Anneke Dapper-Skaaning vil have os væk fra stigmatisering af mennesker med demens. For hvis vi kun ser sygdommen, bliver det virkelig svært for et menneske med demens at få et godt liv, siger hun.
Skriv en kommentar
Nyt demenscenter har ’ko’ i gårdhaven I Gribskov Kommune får borgere med moderat til svær demens et nyt dagcenter med ’levende dyr’ i gårdhaven.
Skriv en kommentar