Fire ud af fem personer vil i løbet af deres liv få en psykisk lidelse som depression, angst eller skizofreni. Og dertil kommer, at mange vil få psykiske problemer som for eksempel stress og udbrændthed. Samtidig viser en ny undersøgelse, at hver fjerde leder ikke ved nok om, hvordan de kan hjælpe medarbejdere, som enten får eller har en psykisk lidelse. Det skriver Sundhedsstyrelsen i en pressemeddelelse. »Arbejdspladsen spiller en stor rolle i at støtte medarbejdere, som får eller har...

Jonas Egebart vil rykke Sundhedsstyrelsen tættere på sundhedsvæsenet I et år har Jonas Egebart stået i spidsen for Sundhedsstyrelsen. Han vil være en lyttende direktør for en lyttende styrelse. Som noget af det første, sendte han alle medarbejdere på besøg på blandt andet plejecentre og kommunale rehabiliteringscentre. Selv har han lige været på besøg i Rudersdal Kommune.
Skriv en kommentar
Sundhedsstyrelsen anbefaler omsorg frem for medicin til demensramte Der skal være fokus på patientens ressourcer frem for deres demenssygdom, lyder det fra Sundhedsstyrelsen, som udgiver nye nationale kliniske anbefalinger for mennesker med demens.
Skriv en kommentarHvert fjerde plejehjem i Aarhus skranter – nu griber kommunen ind Udskiftninger i ledelsen, højt sygefravær samt personaleflugt skaber uro på flere af byens plejehjem. Nyt screeningsværktøj skal nu kortlægge problemerne.
Skriv en kommentar
Hvornår har du sidst haft en tilknytningssamtale? Manglen på arbejdskraft i både sundhedsvæsenet og ældreplejen er et komplekst problem, der kræver indsatser på flere fronter. En af forfatterne bag bogen ‘Hjælp, vi mangler kolleger!’ fortæller om to af de ting, der kan være med til at skabe en mere attraktiv arbejdsplads.
Skriv en kommentar
Forenkling af dokumentation giver mere tid til omsorg i ældreplejen Forenkling af dokumentationenskravene i ældreplejen giver mere tid til de ældre. Det er en af konklusionerne på en ny rapport, der bygger på ni kommuners arbejde.
Skriv en kommentar
Selvledende organisationer er ikke et quick fix, men måske svaret på mange udfordringer Der er brug for nye løsninger på udfordringerne i sundhedsvæsenet, siger forfatter til bog om selvledende organisationer. Men det er vigtigt at huske processen og ikke tro, at man kan fjerne hierarkiet på én gang.
Skriv en kommentar
Her er Sundhedsstyrelsens anbefalinger til Kræftplan V Et godt liv med og efter kræfter i fokus i Sundhedsstyrelsens faglige oplæg med 11 anbefalinger til Kræftplan V. Få overblikket her.
Skriv en kommentar
Videnscenter for ældrepleje skal understøtte implementeringen af ældrereformen Videnscenter for værdig ældrepleje skifter navn og fortsætter til 2026. Centeret skal være med til at understøtte implementeringen af den nye ældrereform.
Skriv en kommentar
Sådan vil de unge i ældreplejen ledes De unge i ældreplejen vil have synlighed, ligeværd og socialt engagement fra deres ledere. Kommunernes udviklingscenter, Komponent, peger i en analyse på fem vigtige kompetencer, når man skal lede unge medarbejdere.
Skriv en kommentar
Stor pose penge på vej til efteruddannelse af medarbejdere og ledere i ældreplejen Samarbejde mellem KL, Sundhedsstyrelsen, Danske SOSU-skoler og Danske Professionshøjskoler skal sikre, at kommunerne er rustet til at gennemføre ældrereformens ambitioner.
Skriv en kommentar
Demensrejseholdet rykker ud igen 12 ansøgere har fået bevilget besøg af demensrejseholdet, som kan hjælpe kommuner og plejehjem med at nedbringe brugen af antipsykotisk medicin blandt ældre demente borgere.
Skriv en kommentar