En 90-årig kvindes død på det selvejende plejehjem Breelteparken i Hørsholm Kommune fører nu til, at bestyrelsen for institutionen har besluttet at ansætte en ekstra social- og sundhedsassistent, der skal hjælpe med at øge fokus på medicineringen af plejehjemmets beboere, skriver Frederiksborg Amts Avis. Den ældre kvinde blev ved en alvorlig fejl over en periode på ti dage dagligt medicineret med sin ugentlige dosis af gigtmedicinen methotrexat. 12. februar blev kvinden indlagt på hospital på grund af methotrexat-forgiftning, og afgik...

Demensrejsehold nedbringer brug af antipsykotisk medicin Andelen af beboere, der får antipsykotika, falder, når Sundhedsstyrelsens Demensrejsehold har været på besøg hos plejeenheder.
Skriv en kommentar
Mangelfuld kommunikation mellem læger og plejepersonale udfordrer stop af psykofarmaka til ældre med demens Ny forskning af læge Pernille Hølmkjær afslører barriererne for at stoppe unødvendig psykofarmaka til ældre med demens. Forsøg skal teste bedre kommunikationsveje mellem læger og plejepersonale.
Skriv en kommentar
Gennemgang af medicin styrker medarbejdernes faglighed Botilbuddet Solgaven har gennemgået beboernes medicin i samarbejde med farmaceut og praktiserende læge. Det har ført til anbefalinger om reduktion i medicin for de ældre og en styrket faglighed blandt medarbejderne.
Skriv en kommentarNy retningslinje skal begrænse overflødig medicinbrug hos personer med demens Sundhedsstyrelsen udgiver nye anbefalinger til at behandle patienter med demens med lægemidler.
Skriv en kommentarFejldosering med gigtmiddel: Erstatning i ti sager, hvor patienter døde Patienterstatningen har afgjort 11 sager, der vedrører fejlmedicinering af gigtmiddel. Kun en patient overlevede forgiftningen.
Skriv en kommentarRetningslinjer skal sikre korrekt medicinering af demensramte Ny national klinisk retningslinje skal sikre, at personer med demens kun får den medicin, de har brug for.
Skriv en kommentar
Overblik: Her skal kommunerne forbedre patientsikkerheden Kommunerne har særligt problemer inden for patientforløb, journalføring, medicinhåndtering og informeret samtykke, viser erfaringer fra det risikobaserede tilsyn i 2017. Der er dog en vilje til at gøre det bedre, siger tilsynschef i Styrelsen for Patientsikkerhed.
Skriv en kommentarProfessor: De ældre bliver overbehandlet med antibiotika Forbruget af bredspektret antibiotika er på ti år steget med 70 pct. »Det går den helt forkerte vej,« siger professor fra Københavns Universitet.
Skriv en kommentarHobro vil højne ældres livskvalitet med medicintjek Sundheds- og Ældreministeriet har givet 4,5 mio. til projekter i tre regioner, som skal tilbyde systematisk medicingennemgang til ældre patienter. Blandt andet i Hobro, hvor forventningen er at løft de ældres livskvalitet.
Skriv en kommentarDemente får alarmerende meget medicin Ældre med demens får væsentligt flere typer lægemidler samtidigt end ældre uden demens. Det skaber bekymring i Nationalt Videnscenter for Demens, da ældre med demens kan have svært ved at reagere på bivirkninger.
Skriv en kommentarMiddelfart sætter fokus på sygeplejerskers rolle i rehabilitering I Middelfart har et projekt omkring dosering af medicin i forbindelse med rehabiliteringen i ældreplejen medført, at sygeplejerskerne har fået en vigtig rolle på området. Samtidig er der flere borgere, der selv doserer egen medicin.
Skriv en kommentar