Lektor ved Klinisk Institut på SDU Birte Østergaard har vundet den fornemme pris Innovative Contribution to Family Nursing Award. Prisen uddeles af den internationale sammenslutning for familiesygepleje, INFA. Prisen er »en anerkendelse af hendes enestående indsats til udviklingen af familiesygepleje i praksis, forskning og uddannelse« skriver SDU i en pressemeddelelse. Birte Østergaards forskning har især handlet om også at pleje familien til kronisk syge. Hun har arbejdt for at udbrede kendskabet til strukturerede samtaler som et redskab til at hjælpe familier...

KL mister sin forebyggelseschef Tine Curtis, leder af Kommunernes Landsforenings Center for Forebyggelse i praksis, bliver ny sundhedsfremmechef i det offentligt-private Center for Sundt Liv og Trivsel.
Skriv en kommentar
Ny professor skal have fokus på tværsektorielt samarbejde Søren Rud Christensen er ny professor i sundhedsøkonomi ved SDU og vil have fokus på sundhedsvæsenets organisering og regulering og samarbejdet mellem kommuner og regioner.
Skriv en kommentar
Ny professor i ergoterapi og borgernære indsatser vil fokusere på hverdagslivet Karen la Cour er ny professor i ergoterapi og borgernære indsatser på SDU. Hun mener, at der med stigende opgaveflytning til kommunerne er brug for ekspertise i aktivitetsfremmende og borgernære indsatser.
Skriv en kommentar
Ny professor vil styrke forskning i rehabilitering i tværsektorielle vidensområder Hanne Kaae Kristensen er ny professor i rehabilitering og aktivitetsvidenskab i Odense. Hun vil sætte fokus på at udvikle og evidensbasere sundhedsfaglig praksis på området.
Skriv en kommentar
Midlertidig direktør til Center for Sundt Liv & Trivsel Kontorchef i Indenrigs- og Sundhedsministeriet bliver konstitueret direktør i Center for Sundt Liv & Trivsel, indtil en endelig direktør er på plads.
Skriv en kommentar
Prorektor er ny formand for Det Etiske Råd Prorektor på DTU Christine Nellemann er udnævnt som ny formand for Det Etiske Råd.
Skriv en kommentar
Helen Kæstel om sin nye rolle: »Vi skal rykke meget meget tættere sammen« Aalborgs nye chef for Det Nære Sundhedsvæsen, Helen Kæstel, står overfor en kæmpe opgave med at få det tværsektorielle samarbejde til at spille maksimalt, så borgerne får den bedst mulige behandling og kan blive i eget hjem længst muligt. Hun sætter pris på hjælpen fra de nye, store reformer og er kun rigtig bekymret for de mange manglende hænder i ældreplejen.
Skriv en kommentar
Fra sygeplejechef til chef for Det nære sundhedsvæsen I Aalborg Kommune gør man sig klar til at implementere sundhedsreformen og har udnævnt Helen Kæstel som ny chef for Det nære sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Ny direktør på Stevns nupper en dobbelt whopper Stevns Kommune ansætter ny direktør til at tage sig af både Center for Sundhed & Omsorg og Center for Børn & Læring.
Skriv en kommentar
Kolding henter ny socialdirektør fra Sønderborg Kolding Kommune ansætter Nicolai Dupont Heidemann som social- og arbejdsmarkedsdirektør.
Skriv en kommentar
Hjørring Kommune nupper sundhed- og ældrechef fra Herning Det er et bysbarn, der er vendt hjem med ansættelsen af en ny direktør for Sundheds-, Ældre- og Handicapforvaltningen i Hjørring Kommune.
Skriv en kommentar