Gå til indhold

Nyheder til kommunale ledere, der arbejder med sundhed og sygdom

  • Dagens Pharma
  • Dagens Medicin
Log ind
  • Abonnement
  • Konferencer
  • Kontakt
  • Annoncering
  • Om os

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Kommunal Sundhed

Nyheder til kommunale ledere, der arbejder med sundhed og sygdom

Kommunal Sundhed
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Abonnement
  • Konferencer
  • Kontakt
  • Annoncering
  • Om os
  • Forside
  • Seneste nyheder
    • Din kommune
    • Almen praksis
    • Social
    • Forebyggelse & sundhedsfremme
    • Velfærdsteknologi
    • Retningslinjer & vejledninger
    • Karriere
    • Navne
  • Ældre
  • Videndeling
  • Rehabilitering

Jacob Bundsgaard (S)

Anders Kühnau

Se reaktioner på regeringens sundhedsreform Her kan du læse reaktionerne på regeringens udspil på en ny sundhedsreform, som blev præsenteret i dag kl 10.

KL og regeringen indgår delaftale på det specialiserede socialområde Som et led i forhandlingerne om kommunernes økonomi for 2025 er KL og regeringen blevet enige om en aftale for det specialiserede socialområde.

Ny analyse: Hver anden over 80 år får hjælp af både kommunen og sygehuset i løbet af et år Ny analyse fra KL tegner et tydeligt billede af det pres, som ældre patienter lægger på sundhedsvæsenet. Det stiller krav til, at en kommende ældrelov skal hænge sammen med en sundhedsreform, lyder det samstemmende fra KL, Danske Regioner og FOA.

Magtens top100: KL’s formand har aldrig ligget højere på magtlisten Flere aktører på ældreområdet går frem på Dagens Medicins liste over de 100 mest magtfulde i det danske sundhedsvæsen. Det viser, at ældreområdet regnes som en del af sundhedsvæsenet, mener medlem af magtpanel.

KL og regeringen genoptager økonomiforhandlinger efter tænkepause Økonomiforhandlinger mellem KL og regeringen fortsætter igen, efter at KL ønskede en tænkepause.

De ældste patienter er indlagt i markant kortere tid Antallet af indlæggelsesdage er på ti år faldet med 27 pct. for ældre over 80 år. Kommuner skal selvfølgelig hjælpe de udskrevne ældre borgere, der stadig er behandlingskrævende, men det kræver klare rammer om opgaven og økonomien, siger KL-formand.

Regioner og kommuner præsenterer fælles sundhedsudspil Danske Regioner og KL er gået sammen og har lavet 12 pejlemærker, som kan danne grundlag for en national sundhedsaftale, der skal skabe et sammenhængende sundhedsvæsen.

Kommunal magt vinder frem i sundhedsvæsenet KL-direktør Christian Harsløf er absolut topscorer blandt de kommunale aktører på Dagens Medicins liste over sundhedens 100 mest magtfulde i 2020. Flere andre kommunale personer går frem på listen.

Kommuner har prioriteret værnemidlerne hårdt under coronaepidemi Manglen på værnemidler har presset kommunerne til grænsen af, hvad de kunne klare, og ledere har brugt meget tid på at informere om, hvordan nye retningslinjer skulle følges, siger formanden for de kommunale social-, sundheds- og arbejdsmarkedschefer.

Regeringen og KL vil lave hurtig aftale Der er et stykke vej mellem KL og regeringen, konstaterer KL’s formand Jacob Bundsgaard. Finansministeren vil gerne lande en aftale i starten af september.

Indlæg navigation

← Ældre artikler
Ældre

Ældrechefer er klar til at sætte ældrereformen i søen

Politik

Ældreministeren til landets ældrechefer: Giv den gas!

Velfærdsteknologi
Genre, ældre,

Et intelligent glas kan hjælpe ældre til at drikke nok

Videndeling

Kommunal sundheds­direktør fik job i region: Sundheds­reformen kræver større forståelse på tværs af sektorerne

Ældre

Professor vil involvere kommunerne i forskning for at sikre bedre ældrepleje

Blog

Hvis bølgen af velfærdsreformer skal nå frem til min datter med ADHD (og andre borgere)

Blog

Når omsorgsfag reduceres til hjertevarme frem for faglighed, undergraves respekten for professionel omsorg

Blog

Arbejdet med ældreformen er først lige begyndt: Disse tre faktorer skal være til stede, hvis kommunerne skal lykkes med implementeringen

Prøv GRATIS i 4 uger

Få fri adgang til alt indhold på Kommunal Sundhed i 4 uger - helt gratis og uforpligtende.

RSS Konferencer

  • Der er opstået en fejl, feedet er sandsynligvis nede. Prøv igen senere.

Seneste nyt

  • 26/06
    Hvis bølgen af velfærdsreformer skal nå frem til min datter med ADHD (og andre borgere)
  • 26/06
    Når omsorgsfag reduceres til hjertevarme frem for faglighed, undergraves respekten for professionel omsorg
  • 26/06
    Arbejdet med ældreformen er først lige begyndt: Disse tre faktorer skal være til stede, hvis kommunerne skal lykkes med implementeringen
  • 26/06
    Ældrechefer er klar til at sætte ældrereformen i søen
  • 26/06
    Næsten hver anden 80-årig har et kommunalt hjælpemiddel

Seneste artikler

RSS Job

  • Psykolog søges til 12 måneders vikariat i Lokalpsykiatri Vejle

Seneste indlæg

  • Hvis bølgen af velfærdsreformer skal nå frem til min datter med ADHD (og andre borgere)
  • Når omsorgsfag reduceres til hjertevarme frem for faglighed, undergraves respekten for professionel omsorg
  • Arbejdet med ældreformen er først lige begyndt: Disse tre faktorer skal være til stede, hvis kommunerne skal lykkes med implementeringen
  • Ældrechefer er klar til at sætte ældrereformen i søen
  • Næsten hver anden 80-årig har et kommunalt hjælpemiddel

Seneste kommentarer

  • Jens Bejer Damgaard til Professor vil involvere kommunerne i forskning for at sikre bedre ældrepleje
  • Vivi Altenburg til Tværfaglige møder løfter ældreplejen: »Det her den eneste rigtige måde at arbejde på«
  • j.thomas jensen til Kolleger og borgere er nøglen til at få integreret udenlandske medarbejdere
  • Ove Gaardboe til Projekt stiller skarpt på dilemmaer i palliative forløb
  • Merete Hildebrandt til Aarhus afsætter midler til at få udenlandske sygeplejersker i job

Forside » Jacob Bundsgaard (S)

Nyheder til kommunale ledere, der arbejder med sundhed og sygdom

  • Abonnement
  • Kontakt

Kommunal Sundhed

Kommunal Sundhed

Kommunal Sundhed
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
info@kommunalsundhed.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Kommunal Sundhed
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.