Jeanette Rokbøl have 20. august første arbejdsdag som sundhedschef i Middelfart Kommune.Foto: Middelfart Kommune / Claus Fisker

Middelfart har ansat ny sundhedschef Det nære sundhedsvæsen og den forebyggende indsats er vigtige for Jeanette Rokbøl, der er ansat som Middelfart Kommunes nye sundhedschef.

Middelfart Kommune har ansat Jeanette Rokbøl som ny sundhedschef. Hun er uddannet sygeplejerske, har en master i offentlig ledelse og kommer fra en stilling i Norddjurs Kommune, hvor hun har arbejdet med rehabiliterende organiseringer – bl.a. visitation af hjælpemidler uden ventetid. Det skriver Middelfart Kommune i en pressemeddelelse.

48-årige Jeanette Rokbøl brænder for det nære sundhedsvæsen og den forebyggende dagsorden.

»Jeg glæder mig til – på tværs af organisationen – at være med til at udvikle Middelfart Kommune. Det er vigtigt for mig, at vi konstant tænker i sammenhænge, når vi snakker om det nære sundhedsvæsen. Samtidig skal vi have øje for samarbejdet med andre instanser, så borgeren forbliver i centrum, og vi konstant forbedrer vores potentiale til at arbejde med det forebyggende arbejde,« siger hun i pressemeddelelsen.

Som Middelfart Kommunes nye sundhedschef får Jeanette Rokbøl som fornemmeste opgave at være med til at sikre fremtidens velfærd for borgerne, fortæller kommunens social- og sundhedsdirektør Mette Bostrup.

»I Middelfart Kommune er det vigtigt, at sundhedsområdet løbende udvikles, så vi kan møde fremtidens sundhedsopgaver med et stærkt lokalt sundhedstilbud tæt på borgernes hjem. Sundhedsområdet skal være veldrevet og i konstant udvikling – med afsæt i borgernes behov. Det skal Jeanette Rokbøl hjælpe os med, siger social- og sundhedsdirektøren,« udtaler direktøren.

Jeanette Rokbøl bor i Hjortshøj nord for Aarhus, er gift og har to børn, to papbørn og tre papbørnebørn.

Skriv kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.