Landets 98 kommuner og fem regioner vil tale med én stemme for at sikre de bedst mulige vilkår ved blandt andet fremtidige forhandlinger med regeringen. Det oplyser de to interesseorganisationers formænd, som i de kommende måneder fremlægger fusionsplanerne for de respektive bestyrelser, generalforsamlinger og delegeretmøder. »Vores oplæg til bestyrelserne om en fusion tager afsæt i respekten for den nuværende organisering og arbejdsdeling i den offentlige sektor. Vores fokus er på at sikre maksimal indflydelse for det decentrale Danmark. Vi har...
Kommuner betaler 1,2 mia. kr for meget i medfinansiering Kommunerne kommer til at betale over 1 mia. mere end planlagt til kommunal medfinansiering i 2015. Det viser den seneste prognose fra Danske Regioner.
Skriv en kommentar
Kommunal medfinansiering bør differentieres En evaluering af den kommunale medfinansiering indikerer, at ordningen trænger til en overhaling for fortsat at tjene sit formål. Formanden for kommunaldirektørerne er enig.
Skriv en kommentar
Bent Hansen: Regeringen oversælger udflytning af behandlinger til det nære sundhedsvæsen Det vil ikke løfte udgifter for fire mia. kr., hvis behandlingen af borgere med kol og type 2-diabetes flyttes fra sygehusene, mener Bent Hansen. Beløbet er alt for højt.
Skriv en kommentarRegionernes økonomiaftale møder massiv kritik Mens Danske Regioner og regeringen er tilfredse med den nye økonomiaftale for regionernes økonomi, møder den mange kritiske røster fra både faglige organisationer og sundhedsøkonomer.
Skriv en kommentarAnalyse: Vil 2017 stå i det nære sundhedsvæsens tegn? 2016 bragte både op- og nedture for visionen om en stærk primærsektor og et sammenhængende sundhedsvæsen. Spørgsmålet er nu, om vi skal sætte forventningerne til 2017 op eller ned?
Skriv en kommentar
Ny KMF-model får hug af alle – undtagen KL Aldersdifferentieret kommunal medfinansiering vil blive langt dyre for nogle kommuner og øge risikoen for, at ældre ikke får den sygehusbehandling, de har brug for, frygter flere. Ekspert maner til besindighed, mens KL er glade.
Skriv en kommentarNye botilbud kan være fortid, før de er vedtaget Der er dyb uenighed om modellen for den juridiske forankring af de nye botilbud til særligt farlige beboere, og hele planen hænger ifølge Danske Regioner »i en tynd tråd« og kan falde på uenigheder, før den overhovedet er vedtaget.
Skriv en kommentar
Økonomiaftale for 2017 på plads Fredag aften nåede regeringen og KL til enighed om en aftale for den kommunale økonomi i 2017. Omprioriteringsbidraget erstattes fra 2018 af et moderniserings- og effektiviseringsprogram, og kommunerne får 2,2 mia. af de omprioriterede midler tilbage i 2017.
Skriv en kommentar
Adelskov: Svært at være utilfreds med ældreplan Kommunerne bliver i vid udstrækning begunstiget i den handlingsplan for ældremedicinske patienter, der netop er vedtaget. Det glæder formanden for Social- og sundhedsudvalget i KL, Thomas Adelskov (S).
Skriv en kommentar
Ministre vil centralisere demensudredning Hovedbudskabet fra stats- og sundhedsministeren på årets Demenstopmøde på Marienborg var, at demensudredning- og behandling skal forbedres.
Skriv en kommentarGrundlag for ældremedicinsk handlingsplan er på plads Sundhedsstyrelsen har netop offentliggjort de faglige anbefalinger, der skal danne grundlag for den kommende handlingsplan for den ældre medicinske patient. Skarpere definition af funktioner og kompetencer på akuttilbud og landsdækkende tilbud om medicingennemgang er blandt forslagene.
Skriv en kommentar