Mange astmapatienter får ikke tilstrækkelig behandling og lever derfor med en underbehandlet astma. Det er især borgere med svær astma, der får en utilstrækkelig astmabehandling. Faktisk har 36,4 pct. af danskerne med svær astma måttet tage på skadestuen, lade sig indlægge eller bruge store mængder medicin, fordi deres sygdom ikke har været under kontrol, viser en undersøgelse i Academy of Allergy, Asthma & Immunology. Undersøgelsen omfatter 61.583 danskere, som i 2010 var i alderen 14-44 år, og som havde astma. Fem-ti...
Nyt program skal sikre bedre opsporing af børn og unge med astma Et nyt astma-undersøgelsesprogram lanceret af Sundhedsstyrelsen skal sikre en målrettet opsporing, diagnose og udredning hos børn og unge
Skriv en kommentarNy retningslinje for behandling af astma hos børn og unge sendt i høring Sundhedsstyrelsen har sendt en ny national klinisk retningslinje for non-farmakologisk behandling af astma hos børn og unge i høring. Retningslinjen er et supplement til RADS’ anbefalinger på området.
Skriv en kommentar
På OUH har et mobilt team forsøgt at knække koden for svær anoreksi: For 20-årige Line har det gjort en kæmpe forskel I en forsøgsperiode på tre år kører sygeplejersker fra OUH ud i Region Syddanmark for at hjælpe patienter med svær anoreksi i eget hjem. Det er ressourcekrævende, og patienterne er få. Men for 20-årige Line Schmidt har det betydet, at hun for første gang har fået det bedre.
Skriv en kommentar
Kæmpe potentiale for at forebygge demens i Danmark Op imod en tredjedel af alle tilfælde af demens i Danmark kan forebygges ved at sætte ind på 12 områder, viser ny forskning. Særligt indsatser for at få folk til at bevæge sig mere, reducere hypertension, reducere overvægt og korrigere høretab har potentialet til virkelig at batte, siger forsker.
Skriv en kommentar
Professor: Sundhedsklynger kan ende som et bureaukratisk monster Politikerne taler om sundhedsklyngerne igen og igen, men er idéen overhovedet realistisk på landsplan? Professor i sundhedsledelse- og politik Mickael Bech kommer med sit besyv.
Skriv en kommentarSupersygehuset i Gødstrup får 22 sygeplejersker på én gang Hospitalsledelsen forventer at kunne åbne 15 flere sengepladser på medicinsk afdeling til september som følge af rekrutteringen.
Skriv en kommentar
Nordjysk hospital efterlyser seniorer med sundhedsfaglig baggrund Aalborg Universitetshospital vil opruste med ressourcemedarbejdere, der uden for vagtplanen kan være med til at hjælpe nyansatte medarbejdere godt ind i arbejdet på et hospital samtidig med, at de selv får glæde af det kollegiale fællesskab igen.
Skriv en kommentar
Efter ønske fra elever: I Randers har de skruet op for seksual-undervisningen i udskolingen I Randers Kommune ønsker folkeskoleeleverne mere og bedre seksualundervisning, og det fører nu til, at kommunen har forstærket sin oplysningsindsats i udskolingen.
Skriv en kommentar
Skolebørn med kniv og gaffel Elever på Læsø Skole skal ikke have madpakke med resten af året. I stedet får de hver dag serveret varm mad til frokost på skolen.
Skriv en kommentar
Danmark skal være førende indenfor sundheds-it Industriens Fond bevilger 33 millioner kr. til organisation, der samler iværksættere indenfor sundheds-it.
Skriv en kommentar
I Aarhus gør vi op med den herskende alkoholkultur Det skal være OK at sige nej til alkohol. Derfor gennemfører kommunen for tredje år i træk en kampagne, der opfordrer til en alkoholfri januar, skriver sundhedsrådmand, Christian Budde (V).
Skriv en kommentar