Esbjerg Kommune har succes med nedbringe magtanvendelser på botilbuddene for voksne handicappede. Det skriver DR Syd. I 2012 og 2013 blev der indberettet henholdsvis 124 og 156 magtanvendelser mod voksne handicappede i kommunen. De nyeste tal fra 2016 viste 89 indberettede magtanvendelser, og det er det laveste antal siden 2012. »Vi har haft stort fokus på området, og vi har arbejdet målrettet mod at nedbringe antallet af magtanvendelser. Derfor er vi også glade for, hvad de seneste tal viser,« siger...

Stik imod regeringens forslag: Esbjerg har dårlige erfaringer med at flytte akutsygeplejen Regeringens plan om at flytte ansvaret for akutsygeplejen til regionerne møder modstand i kommunerne. I Esbjerg har man allerede gjort forsøget – uden succes.
Skriv en kommentar
Kommuner opruster med APN-sygeplejersker Esbjerg Kommune har ansat to APN-sygeplejersker, der skal hæve kvaliteten for multisyge borgere og generelt i sygeplejen. Aarhus har været så glade for sit team med APN-sygeplejersker, at kommunen ønsker at få flere.
Skriv en kommentarFra 2 til 1.000 henvisninger fra sygehus til kommune 70-80 pct. af henvisningerne til Esbjerg Kommunes rygestopkurser kommer fra Sydvestjysk Sygehus. Det er så uendeligt vigtigt et arbejde, sygehuset gør, siger rygestopinstruktør.
Skriv en kommentar
Kommuner kan visitere til pladser på psykiatrisk afdeling Nyt forløb på psykiatrisk afdeling i Vejle skal højne funktionsniveauet for psykiske syge, før de skal tilbage til kommunale bosteder.
Skriv en kommentar
Akutteam i Esbjerg modtager Den Gyldne Tråd Det er lykkedes Esbjerg Kommune at bygge bro ind til Sydvestjysk Sygehus med deres akutteam. 12 akutsygeplejersker har deres daglige gang i den kommunale hjemmepleje og på hospitalets akutmodtagelse. Der er klare aftaler og en stor forståelse af hinandens kompetencer på tværs af sektorgrænsen.
Skriv en kommentarEsbjerg vil nedbringe antidepressiv medicin blandt mennesker med demens Bedre kvalitet i medicineringen af den enkelte borger med demens er blandt resultaterne af den medicingennemgang, som Esbjerg Kommune har sat i gang og fortsat arbejder med.
Skriv en kommentar
Danmarks seks største kommuner vil have flere kommunale læger De seks største kommuner står bag et fælles udspil om fremtidens sammenhængende sundhedsvæsen, hvor samarbejdet med almen praksis bør spille en større rolle.
Skriv en kommentar
Yderligere fem kommuner går med i inkontinens-samarbejde Kredsen bag en hensigtserklæring om at udvikle fremtidens løsninger til inkontinens for beboere på plejehjem tæller nu i alt ti kommuner.
Skriv en kommentar
Sygeplejefaglig sygehusdirektør om flytning af akutsygeplejen til regionerne: Sygehusets opgave er at komme ud, hvor borgerne er Kommunerne er nervøse for regeringens planer om flytningen af akutsygeplejen til regionerne, men de kommuner, der ligger omkring Esbjerg og Grindsted Sygehus kan slappe af, for her er der ingen intention om at rykke funktionen ind på sygehuset, lyder det fra den sygeplejefaglige direktør.
Skriv en kommentar
Jobannoncer skal sælge rygestop Efter stor succes i foråret genlancerer Tønder Kommune rygestop-kurser med kreativ kampagne.
Skriv en kommentar
FOA og KL mener ikke, at centralisering vil styrke de nære tilbud til borgerne FOA og KL opfordrer til en fortsat kommunal organisering af ældreplejen forud for forhandlingerne om en sundhedsreform.
Skriv en kommentar