Nu har regeringen udpeget de otte frikommunenetværk der skal være en del af frikommuneforsøg II. Frikommunenetværkene repræsenterer alle fem regioner med i alt 44 unikke kommuner, ligesom de omfatter både små og store kommuner og spænder bredt over de kommunale opgaver. Det skriver Social- og Indenrigsministeriet. Det gælder bl.a. to frikommunenetværk inden for sundhed og ældre. De er et netværk, der omhandler ‘Nye samarbejdsformer på det somatiske akutområde’. Her skal kommunerne i netværket forsøge at skabe mere sammenhængende forløb for...

Socialminister undskyldte over for tidligere anbragte Staten svigtede de anbragte i sær- og åndssvageforsorgen, erklærede socialminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S), da hun mandag gav en undskyldning for de svigt og overgreb, som anbragte har været udsat for i perioden 1933-1980. På trods af statens undskyldning mener en tidligere anbragt og en mor til tre handicappede børn, at mennesker med handicap i dag stadig gemmes væk som i gamle dage.
Skriv en kommentar17 kommuner kan få del i lånepulje som følge af merudgifter ved coronakrisen Kommunernes økonomi er præget af coronakrisen, og derfor får vanskeligt stillede kommuner nu mulighed for at optage lån for at styrke kommunens likviditet.
Skriv en kommentarLovforslag skal tydeliggøre kommuners rolle i misbrugsbehandling Et nyt lovforslag skal sikre mere klarhed om, hvilke krav kommuner skal leve op til, når et menneske med et stofmisbrug skal i behandling. Derudover får de mulighed for at bruge skattefrie gavekort til at fastholde unge i behandling.
Skriv en kommentarFrikommunenetværk vil arbejde med beskæftigelse og sundhed 43 grupper af kommuner har ansøgt Social- og Indenrigsministeriet om at blive frikommunenetværk fra 2016-2019. Mange af netværkene har fokus på beskæftigelses- og sundhedsområdet.
Skriv en kommentar
Har I projektet, der kan vinde Den Gyldne Tråd 2025? Kommunal Sundhed hædrer igen i år årets bedste initiativ i det nære sundhedsvæsen med prisen Den Gyldne Tråd. Pia Kürstein Kjellberg, der sidder med i dommerkomiteen, opfordrer til at indstille for at synliggøre de mange lokale succeser. Indstil din kandidat senest 24. april.
Skriv en kommentar
Pia Kjærsgaard vil have ældreminister i samråd De private rengøringsvirksomheder kan ikke følge med kravene i ældrereformen, derfor risikerer mange ældre at miste deres private rengøringshjælp, når reformen træder i kraft til sommer. DF kræver svar fra ministeren.
Skriv en kommentar
Ringsted klar med den manglende brik til optimale tværfaglige teams Det er over fem år siden, at Ringsted Kommune begyndte med selvstyrende teams i hjemmeplejen, og nu er kommunen klar til at sætte ind med the missing link, så teamsene kommer til at spille helt optimalt.
Skriv en kommentar
Mange pårørende trækker et tungt læs En ny Vive-undersøgelse viser, at hver tiende pårørende bruger mindst ti timer om ugen på at støtte deres nærtstående. Det har store konsekvenser for de pårørendes trivsel, helbred og arbejdsliv.
Skriv en kommentar
Lederne på ældreområdet har fået mindre ledelsesspænd Der er nu næsten 26 medarbejdere for hver leder på ældreområdet. Men mens ledelsesspændet bliver mindre, stiger ledernes sygefravær markant.
Skriv en kommentar
Overgrebsmand fra aarhusianske plejehjem udvises af landet En sosu-hjælper, der er dømt for gentagne overgreb på en række plejehjem i Aarhus, fik i første omgang lov til at blive landet, men er nu udvist.
Skriv en kommentar
Hver tredje medarbejder på plejehjem oplever hårdt psykisk arbejdsmiljø Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, som står bag undersøgelsen om arbejdsmiljø frygter en negativ spiral i en allerede presset plejesektor.
Skriv en kommentar