Sådan kan du klæde ufaglærte medarbejdere på til demenspleje

Et e-læringskursus fra Nationalt Videnscenter for Demens giver ufaglærte medarbejdere i ældreplejen viden, redskaber og motivation, og kan samtidig være en nøgle til bedre introduktion og fastholdelse. Kurset gør en konkret forskel, lyder der fra flere parter.

Annonce

Uro i hjemmeplejen på Ærø

Flere års dårligt arbejdsmiljø og konstant brandslukningsarbejde præger hjemmeplejen i Ærø Kommune. De ansatte advarede allerede i januar om dårlige forhold.

Annonce

Forfatter: Det koster at arbejde med mennesker, og det skal anerkendes

Demenspsykolog opfordrer i ny bog landets sundheds- og ældrechefer til at anerkende kompleksiteten i omsorgsarbejdet og tage medarbejdernes følelsesmæssige belastning alvorligt. Afmagt er et vilkår, ikke en fejl, siger hun, der vil have gjort op med forestillingen om, at ’alle kan arbejde med pleje’.