Forfatter: Det koster at arbejde med mennesker, og det skal anerkendes

Demenspsykolog opfordrer i ny bog landets sundheds- og ældrechefer til at anerkende kompleksiteten i omsorgsarbejdet og tage medarbejdernes følelsesmæssige belastning alvorligt. Afmagt er et vilkår, ikke en fejl, siger hun, der vil have gjort op med forestillingen om, at ’alle kan arbejde med pleje’.

Annonce

Otte kommuner går forrest med ny plejehjemstype

Med uddelingen af de første 30 millioner kroner til etablering af lokalplejehjem får otte kommuner nu en ny ældreinstitutionstype med øget lokal forankring og selvbestemmelse. Det er et væsentligt skridt i realiseringen af intentionerne bag den nye ældrereform.

Annonce

Afdeling for ældresygdomme vil være en aktiv medspiller i det nære sundhedsvæsen

Et stærkere samarbejde med kommunerne er ikke bare et ønske, men nødvendigt, for at lykkes med den komplekse ældrepleje, lyder det fra geriatrisk overlæge på Amager og Hvidovre Hospital. Hun er specifikt blevet ansat til at stå i spidsen for afdelingens tværsektorielle samarbejde med de ti kommuner i hospitalernes optageområde.

En vej i reformstormen er at invitere insisterende til rehabilitering

De gode intentioner i de mange reformer lykkes kun, hvis vi skruer op for den fulde forståelse af rehabiliteringsbegrebet. For når funktionsevnenedsættelse reduceres og selvstændighed i et levet liv øges, sikrer vi de bedste forudsætninger for individet, samtidig med at sygdomsbyrden reduceres, skriver chef for pleje og rehabilitering

Der er opstået en fejl, feedet er sandsynligvis nede. Prøv igen senere.

Se flere jobs