Kære læser,
For femte år i træk samler Dagens Medicin og Netdoktor sundhedsdanmark til årets store sundhedskonference, ‘2 dage for sundheden’, som afholdes den 21.-22. november i København.
I år stiller vi skarpt på fremtidens sundhedsvæsen. Over to dage og fire forskellige spor vil du kunne opleve en række spændende oplægsholdere præsentere de nyeste sundhedsteknologier og ledelsestrends, der vil præge udviklingen i sundhedssektoren i de kommende år.
Du kan booke billet til en ekstra god pris inden 24. september. Se hele det spændende program og tilmeld dig her.
Jeg håber, at vi ses til konferencen i november.
Med venlig hilsen
Jesper Bernstorf Jensen
Ansv. chefredaktør
Dagens Medicin og Kommunal Sundhed
Ledelse
Udgifterne til eksterne vikarer på ældreområdet er steget med næsten 50 procent på få år, viser rapport fra VIVE. I Landsbyen Møllevang med 78 demensboliger vil centerleder Trine Børgesen hellere betale en fastansat for at tage en ekstra vagt, end hyre et eksternt vikarbureau.
pleje
I Gribskov Kommune får borgere med moderat til svær demens et nyt dagcenter med ’levende dyr’ i gårdhaven.
ældre
Gode erfaringer fra et pilotprojekt i to hjemmeplejedistrikter får Holbæk Kommune til at udvide faste selvstyrende teams til hele kommunen.
psykiatri
Det kommende år skal 15 kommuner teste et onlinetilbud til kvinder, der får en fødselsdepression, udviklet af forskere fra blandt andet Center for Digital Psykiatri i Region Syddanmark.
arbejdsmiljø
Lav jobtilfredshed blandt sosu’er kan forstærke manglen på arbejdskraft i social- og sundhedssektoren, advarer Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
Der er opstået en fejl, feedet er sandsynligvis nede. Prøv igen senere.
Se flere jobs